Meniérova choroba je zajímavé onemocnění vnitřního ucha, které svého nositele sice neohrožuje na životě, ale značně mu vadí a zhoršuje kvalitu života.
Nemoc postihuje vnitřní ucho. Vnitřní ucho je složitým párovým orgánem, který je uložen v lebce v kosti skalní. Vnitřní ucho se skládá z hlemýždě (ústrojí zachycující zvuky), dvou váčků a tří polokruhovitých kanálků (ústrojí přijímající informace o poloze částí těla). V hlemýždi, váčcích i kanálcích se nachází tekutina zvaná endolymfa, která jejich funkci umožňuje. u Meniérovy choroby je narušena funkce těchto ústrojí.
Schéma - Anatomie ucha a proces vnímání zvuku
Příčiny: Přesná příčina Meniérovy nemoci není známa, mechanizmus jejího vzniku spočívá v endolymfě. U nemocných dochází ke hromadění endolymfy a zvyšování jejího tlaku, což následně vede k narušení sluchového a rovnovážného ústrojí a rozlévání endolymfy do míst, kde by se neměla nacházet. Proč přesně se množství endolymfy zvyšuje, není jasné – zřejmě vznikne nerovnováha mezi její tvorbou a vstřebáváním, ale vyvolávající příčiny neznáme. Jistý vliv má zřejmě kouření, nezdravé stravování a vysoký cholesterol, který vede k ateroskleróze. Opakované infekce v oblasti sluchového a rovnovážného ústrojí mohou mít stejný efekt.
Projevy: Projevy nemoci odvodíme z funkce postižených orgánů vnitřního ucha. Nemocný člověk začne trpět poruchami sluchu jednoho, nebo obou uší. Poruchy sluchu se postupem času spíše zhoršují. Kromě toho nemocný trpí nepříjemnými poruchami rovnováhy a motáním hlavy. Motání hlavy je doprovázeno nevolností a zvracením. Závratě přichází v záchvatech, které trvají desítky minut až několik hodin. Mimo tyto záchvaty je pocit rovnováhy prakticky nenarušen a postupná ztráta sluchu je tak nejnápadnějším příznakem. Při oboustranném postižení může choroba velmi snadno skončit naprostou hluchotou. Kromě těchto příznaků může postižený pociťovat tlaky v postiženém uchu nebo nepříjemné zvukové vjemy charakteru pískání či zvonění (tzv. tinnitus [tinitus]). Meniérovou chorobou trpěl podle určitých teorií i Vincent van Gogh. Jeho uříznuté ucho tak prý nemuselo být způsobeno šílenstvím, ale důsledkem nepříjemných pocitů tlaku v uchu.
Diagnostika: Diagnóza se určuje vylučovací metodou. Je třeba vyšetření neurologem a lékařem ORL (ušní-nosní-krční). Kromě vyšetření sluchu je vhodné vyloučit nádor nervových vláken vedoucích informace z polokruhových kanálků do mozku – tento nádor se nazývá neurinom akustiku a není až tak vzácný. Pokud nenajdeme přesnou příčinu pacientových obtíží, je diagnóza Meniérovy nemoci pravděpodobná.
Léčba: Vyléčit Meniérovu nemoc v podstatě nejde, ale existuje celá řada léků tlumících příznaky. Poruchy rovnováhy a motání hlavy se léčí pomocí různých protizánětlivých léků, léků proti zvracení a tlumivých léků.
Pokud jsou záchvaty závratí nezvladatelné pomocí léků, lze provést chirurgický zákrok. Má různý rozsah, nejradikálnější metodou je cílené zničení labyrintu, které je spojeno s vymizením závratí, ale i výpadkem sluchu. Jsou však i pokusy s méně radikálními zákroky kde se lékaři pokouší zajistit odtok endolymfy uměle vytvořenou cestou a tak zabránit jejímu přetlaku.
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com