Menopauzu bych v podstatě neměl řadit mezi onemocnění, protože to je přirozený proces, postihující každou ženu. Nicméně řada aspektů menopauzy už se zdravotním stavem a nemocemi souvisí a je vhodné o nich promluvit. Menopauza neboli přechod probíhá u ženy kolem 50. roku věku a je koncem jejích reprodukčních schopností. Do té doby od první menstruace probíhá v těle ženy hormonálně řízený periodický menstruační cyklus projevující se navenek menstruací a schopností otěhotnět. Na tomto procesu se podílí hormony typu estrogenu a progesteronu.

 

Příčiny: Hladiny estrogenu a progesteronu začínají v přechodu klesat a to vede k poměrně rozsáhlým změnám v organismu. Nejviditelnějším z nich je postupné zastavení menstruačního cyklu a neschopnost otěhotnět, což se stalo jakýmsi synonymem pro přechod. Význam menopauzy je ale mnohem hlubší.

 

Projevy: Během přechodu nejprve dochází

k znepravidelnění menstruace, po určitém čase menstruace vymizí zcela. Objevuje se celá řada psychických změn včetně změny nálad, nervozity a depresivního ladění. Vlivem nedostatku estrogenů ženě zhrubne hlas. a žena začne trpět nepříjemnými příznaky, jako jsou návaly horka, nadměrné pocení, noční pocení, hořko v ústech, lámavé nehty apod.

Důležitým faktem je ztráta ochranného vlivu estrogenů na organizmus ženy.

Estrogeny totiž snižují riziko mnoha onemocnění. Příroda přisoudila ženě významnou roli matky a po dobu její schopnosti plodit děti ji její hormony ochraňují např. před kardiovaskulárními nemocemi (velmi významně!), řídnutím kostí a osteoporózou, zlepšují spalování tuků a ovlivňují i ukládání tukové hmoty (pro obézní ženy před menopauzou je typická bezpečnější obezita hruška než obezita jablko). Od menopauzy a poklesu estrogenů tato ochrana mizí. Je-li např. výskyt infarktu myokardu nepoměrně vyšší u čtyřicetiletých mužů než stejně starých žen, tak po menopauze se riziko postupně vyrovnává. I řídnutí kostí a osteoporóza se objevují u žen po přechodu v mnohem významnější míře a vedou k vyššímu výskytu zlomenin. Znamená to, že ženy po menopauze by se měly soustředit na prevenci aterosklerózy, obezity a osteoporózy. Snížená hladina estrogenů může mít vliv i na padání vlasů. Nedostatek estrogenů vyvolává i změny v oblasti pánevního svalstva, to ztrácí svou schopnost správně podporovat močovou trubici a objevuje se močová inkontinence. Změny poševní sliznice vyvolané vlivem nedostatku estrogenu mohou způsobit nepříjemné svědění pochvy.

 

Léčba: U léčby bych se zastavil. Její otázka je velmi významná. Jak jsem uvedl na začátku, tak menopauza sice je nepříjemná, ale není to nemoc. Otázkou proto je, zda léčit přirozený, byť nepříjemný, proces. Na léčbě by přitom nebylo nic těžkého - máme moderní medicínu a pacientce se prostě začnou dodávat pohlavní hormony v tabletové formě. Všechny nevýhody menopauzy jsou pryč. Zní to až moc dobře, než aby to byla pravda? Ano, je v tom takový háček. Pokud totiž na ženu začneme po období přechodu působit hormonálními preparáty, začne se jí zvyšovat riziko vzniku rakoviny prsu nebo dalších druhů gynekologických nádorů. Podávání hormonálních preparátů u menopauzy z jakékoliv příčiny by proto mělo být pečlivě prodiskutováno s gynekologem a žena by si měla být vědoma případných rizik.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů