Methotrexat patří mezi efektivní imunosupresiva (léky tlumící imunitní systém) a jeho účinnou látkou je stejnojmenná sloučenina metotrexát.
Princip: Metotrexát funguje blokuje tvorbu nukleotidů, což jsou složky buněčné DNA. Tímto způsobem je narušeno množení buněk, což velmi významně narušuje vznik a zrání bílých krvinek, které tvoří páteř imunitního systému. Kromě toho dokáže metotrexát tlumit množení nádorových buněk.
Využití: Methotrexat lze využít v léčbě některých nádorových onemocnění, obzvláště těch, které vycházejí z krevních buněk (leukémie). Především však Methotrexat podáváme u některých autoimunitních nemocí, kdy využíváme jeho imunosupresivní účinek. Příkladem takové autoimunitní nemoci je revmatoidní artritida.
Podávání: Methotrexat se vyrábí v podobě tablet o síle 2,5-10 miligramů. Dávka je značně individuální, většinou se předepisuje dávka 7,5-15 miligramů podávaná najednou 1x týdně. Vzhledem k tomu, že metotrexát narušuje metabolizmus kyseliny listové, podává se pacientům 1x týdně i kyselina listová v tabletách. Kromě toho existuje Methotrexat i v podobě nitrožilních infuzí. Dodávám ještě poměrně logickou informaci, že lék smí být užíván pouze na předpis lékaře a pouze v předepsané dávce.
Nevýhody: Methotrexat může poškodit játra, což se projevuje zvýšením jaterních testů. Kromě toho se velmi často objevují bolestivé vřídky v ústech, které pacienty výrazně obtěžují. Lék je teratogenní a nesmí se podávat těhotným ženám. Z dalších závažných vedlejších účinků byly pozorovány trávicí obtíže, bolesti hlavy, bolesti svalů, nedostatek bílých krvinek a časté infekce, poškození plic (vznik plicní fibrózy), poškození ledvin a vznik alergických reakcí. Celkově musí být dávky léku výrazně redukovány u lidí s nemocnými játry a ledvinami.