Migréna se projevuje záchvatovitými bolestmi hlavy. Vyskytuje se u mužů i u žen, u žen ovšem častěji- předpokládá se, že až jedna z pěti žen v České republice migrénou trpí. Záchvaty migrény se mohou objevovat několikrát do měsíce a mohou výrazně zhoršit kvalitu života.

 

Příčiny: Na vzniku nemoci hraje roli genetický předpoklad. Přesná příčina se neví, i když se o celé věci dost diskutuje. Zdá se, že významnou roli by mohla hrát přecitlivělost jistých center mozku a serotoninergní systém v mozku (serotonin je jedním z neuromediátorů, tj. látka nacházející se v mozku, která zprostředkovává komunikaci mezi nervovými buňkami).

 

Projevy: Záchvatu předchází jednodenní až dvoudenní období psychických změn nebo únavy, toto se nazývá prodromálním fází. Záchvat samotný začne někdy tzv. aurou (nejčastěji je zraková: mžitky před očima, výpadky v zorném poli apod.) nebo žádnou auru nemá. Pak následuje fáze vlastní bolesti, který trvá hodiny nebo i dny. Bolest je nepříjemná, pulzující a velmi často postihuje pouze polovinu hlavy. Tato bolestivá polovina se může během záchvatu střídat. Pro migrénu jsou typické doprovodné příznaky jako světloplachost, citlivost na hlasitější zvuky, nevolnost a zvracení. Po skončení záchvatu se stav nemocné vrací do normálu, někdy může být přítomna únava. Relativně vzácně může dojít k tak silnému podráždění vegetativního nervového systému oka, že se během záchvatu dočasně objeví rozdílná šíře zornic.

 

Diagnostika: Diagnózu určí lékař na základě rozhovoru s pacientem a zjištěním přesného charakteru jeho obtíží. Při prvním záchvatu nicméně platí, že prudká a silná bolest hlavy by měla být došetřena některou ze zobrazovacích metod (CT vyšetření, magnetická rezonance mozku), aby se vyloučilo organické onemocnění mozku. Při opakovaných záchvatech po stanovení diagnózy migrény již není nutné tato vyšetření opakovat.

 

Prevence: Vzniku samotné nemoci se zabránit nedá, samotným záchvatům migrény však ano. Nemocným se doporučuje pravidelný spánek a snížený příjem alkoholu. Pokud nemocný zjistí jakoukoliv situaci, která migrénu vyvolává, měl by se jí vyhýbat.

 

Léčba: Můžeme léčit již existující bolestivý záchvat. Nejčastěji se používají léky ze skupiny nesteroidních protizánětlivých preparátů, lepší jsou však nové účinné léky, které se nazývají triptany. Existuje mimo to i možnost podávání léků bránících vzniku záchvatu, které tak fungují jako určitá prevence. Některé velice těžké formy migrény nereagující na zmíněné léky jsou léčitelné biologickou terapií.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů