Milia (jednotné číslo milium) jsou nepříjemným problémem, vyskytují se zejména na kůži obličeje a v okolí očí. Nejsou nijak nebezpečné, ale mohou být vnímány negativně z kosmetického hlediska.
Příčiny: Milium typicky vzniká v místě drobných potních žlázek, které se ucpaly. Jde o shluk odumřelých a zrohovatělých (keratinizovaných) kožních buněk, které se neodloučí od kůže, ale opouzdří se bělavou cystou. Vyšší četnost milií nacházíme u malých dětí, u dospívajících a dospělých jsou již o něco vzácnější.
Projevy: Milia mají podobu drobných bělavých teček až kuliček velikosti cca 1-2 milimetrů, které jsou lehce vystouplé nad okolní kůži. Jsou nebolestivé a setřít nebo strhnout prstem je nejde.
Diagnostika: Milia jsou dobře viditelná na první pohled a obvykle není možné si je splést s jinými kožními ložisky. V případě nejistoty jejich přítomnost potvrdí kožní lékař.
Terapie: Milia může postiženému člověku odstranit i nelékař, ale zejména u ložisek v těsné blízkosti očí je vhodné požádat o pomoc kožního lékaře. Nejprve je nutné očistit kůži v okolí milií a následně je pomocí tenké sterilní jehly od injekční stříkačky napíchnout a následně opatrně vytlačit a odstranit.