Mimoděložní těhotenství je závažný stav, který je mezi gynekology velmi obávaný. Představuje pro ženu přímé ohrožení na životě. Je nutné ho rozpoznat a následně léčit, což není vždy snadné. Nejprve si musíme říci pár slov k vajíčkům. Vajíčka jsou ženské pohlavní buňky, nachází se ve vaječnících. Každý měsíc jedno z vajíček dozraje a uvolní se z vaječníku (ovulace). Vstoupí do vejcovodu, kterým projde do dělohy. Je-li v během této doby oplozeno, tak se v uhnízdí v děložní sliznici a mluvíme o začátku těhotenství. Není-li oplozeno, opustí tělo ženy a dojde k menstruačnímu krvácení. Tento děj se opakuje v rámci menstruačního cyklu.

Mimoděložní těhotenství vznikne, pokud se oplozené vajíčko uhnízdí v abnormálním místě. Abnormálním místem jsou myšlena i nevhodná místa pro uhnízdění v děloze, proto mimoděložní těhotenství nemusí být vždy mimo dělohu (a jedná se tedy o nepřesný název, správněji by se mělo hovořit o ektopickém těhotenství). A kde všude jsou nenormální místa? Mimo dělohu se vajíčko může uhnízdit přímo ve vaječníku, ve stěně dutiny břišní a ve vejcovodu (nejčastější případ). Za nenormální místa pro uhnízdění vajíčka v děloze pak považujeme vstup vejcovodu do dělohy a oblast děložního hrdla.

 

Příčiny: Mimoděložní těhotenství se může vyskytnout u každé ženy, někdy je nicméně jeho riziko zvýšené. Rizikovým faktorem jsou pooperační srůsty v pánvi a pánevní gynekologické záněty (například záněty vejcovodů a záněty vaječníků), které mohou zúžit vejcovody. Spermie se k vajíčku dostane, ale oplozené vajíčko už z vejcovodu do dělohy ne. Dalším možným činitelem může zřejmě být endometrióza vejcovodu, tj. stav, kdy se do vejcovodu dostane děložní sliznice (není zcela jasné, jakým způsobem).

 

Schéma - různá místa "mimoděložního" (přesněji ektopického) těhotenství

 

Projevy: Hned úvodem je nutno podotknout, že plod, uhnízdí-li se mimo dutinu děložní, nemá pro svůj rozvoj ty správné podmínky a uhyne. To se nemusí projevit vůbec nijak, nebo jen slabým krvavým výtokem z pochvy, který může žena mylně považovat za opožděnou menstruaci.

Lidský plod se zprvu chová tak trochu jako parazit nebo nádor. Jeho buňky se množí, prorůstají do sliznice dělohy a narušují ji. Následně se plod „prokouše“ ke krevním cévám a získá tak zdroj obživy. Děloha je k tomuto uzpůsobena a je to zcela normální. Horší je, když se o něco podobného plod pokusí v jiném místě, například ve vejcovodu. Příznaky mimoděložního těhotenství jsou zejména pobolívání břicha a nedostavení se menstruace (což je hormonálně dané u každého těhotenství).

Nejvážnější komplikací je prasknutí vejcovodu, které je spojeno s prudkou bolestí břicha a silným krvácením do dutiny břišní. Tento stav patří mezi náhlé příhody břišní. V dutině břišní je hodně místa, krev má kam téci, vznikne šokový stav (bledost, zrychlený puls, pokles krevního tlaku) a žena může i vykrvácet.

 

Diagnostika: Bolesti břicha a případně další výše zmíněné příznaky u mladé ženy by vždy měly vést k pomyšlení na možnost mimoděložního těhotenství. Z krve pak lze zjistit koncentraci látky známé jako choriový gonadotropin (hCG) aneb těhotenský hormon. Koncentrace této látky totiž roste v těhotenství. Následně lze provést ultrazvuk břicha. Zjistíme-li u takové ženy zvýšení koncentrace hCG a nepřítomnost plodu v děloze, máme diagnózu téměř jasnou. Mnohdy lze ultrazvukem přímo najít nenormálně uložené plodové vejce.

 

Prevence: Prevence v podstatě neexistuje, riziko se snižuje u uživatelek hormonální antikoncepce.

 

Léčba: Většinou se provede laparoskopický zákrok. Ten je za prvé definitivním potvrzením mimoděložního těhotenství a následně i jeho řešením. Odstraní se zárodek a při uhnízdění ve vejcovodu i postižený vejcovod. Velmi závažné je mimoděložní těhotenství, kdy se zárodek uhnízdí v oblasti děložního hrdla. Tato oblast může dost krvácet a život zachraňujícím výkonem pak může být pouze operační odstranění dělohy.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů