Mirizziho [miriciho] syndrom je označení pro stav, který komplikuje onemocnění žlučníku a žlučových cest. Není sice až tak častý, ale dokáže způsobit značné obtíže.
Příčiny: Mirizziho syndrom vznikne tehdy, když se velký žlučový kámen zasekne na odchodu ze žlučníku, což vede ke zvětšení žlučníku a jeho zánětu, který pak utlačí blízko uložený žlučovod. Nejenže nemůže odtékat žluč ze žlučníku, ale navíc je utlačeným žlučovodem narušen odtok žluči z jater do dvanáctníku.
Projevy: Mirizziho syndrom se projevuje nepříliš silnými bolestmi v pravém podžebří, žloutenkou (často se svěděním kůže, tmavou močí a světlou stolicí) a opakovanými záněty žlučových cest.
Diagnostika: Diagnóza Mirizziho syndromu je určena zobrazovacími metodami, většinou ultrazvukem, který popíše přítomnost žlučových kamenů a útlak žlučovodu zvětšeným žlučníkem. Obraz Mirizziho syndromu je viditelný i při ERCP, či MRCP.
Léčba: Základem terapie je operační odstranění žlučníku (tj. odborně cholecystektomie), která nemocným uleví a zajistí vymizení obtíží.