Nejprve si jen krátce řekněme o močových cestách. Ledvinami protéká krev a pod tlakem se zde filtruje moč. Z pánviček je moč vedena močovody (z každé ledviny vychází jeden), které ústí do močového měchýře. Tato ústí jsou řešena anatomicky tak, že při zvýšení tlaku moči v močovém měchýři nedochází normálně k zpětnému toku moči do močovodů. Výstup z močového měchýře je uzavřen svěračem, který se při močení uvolní a moč vyteče do močové trubice a tudy ven z těla. Močová trubice u mužů prochází prostatou a celou délkou penisu a je delší než ženská močové trubice. To má pak v otázce infekcí svůj význam.
Příčiny: K močovým infekcím dochází často a nebývá to nic příjemného. Mnohem více postižené jimi bývají ženy a to zčásti kvůli jejich krátké močové trubici. Původcem bývají nejčastěji bakterie žijící v oblasti konečníku a genitálií. Tyto bakterie mohou kratší močovou trubicí snadněji přejít do močového měchýře nebo i výše. U žen také může dojít k nákaze při pohlavním styku. Další ohroženou skupinou jsou neléčení nebo špatně kompenzovaní diabetici. V jejich moči se nachází cukr, což je pro bakterii vítaná potrava.
Dále platí, že močové infekce vznikají tam, kde se hromadí ve vylučovacím systému moč. To ostatně platí obecně - tedy kdekoliv se v těle začne hromadit nějaká tekutina, je riziko infekcí. Příčiny zhoršeného odtoku moči jsou různé, v dětství to mohou být vrozené vady močových cest, u dospělých to bývají močové kameny, u starých mužů zvětšená prostata. Poměrně nebezpečnou příčinou mohou být i břišní nádory utlačující některou z částí vylučovacího systému. V neposlední řadě jsou pak močovými infekcemi více ohroženi pacienti v nemocnicích, kteří mají dlouhodobě zavedenou cévku do močového měchýře. Cévka permanentně spojuje močový měchýř s okolím a může být vhodnou cestou pro bakterie.
Pozn.: Zcela specifickou problematikou jsou záněty močové trubice, které mohou být součástí rozsáhlejších močových infekcí, nebo mohou být přítomny izolovaně. Zejména izolovaná infekce močové trubice u muže může být známkou sexuálně přenosné nemoci.
Prevence: Člověk sám toho moc dělat nemůže. Rozhodně se vyplatí hodně pít (kolem 2 litrů denně nebo i více při častém pocení), aby se udržoval průtok vylučovacím systémem a zabránilo se tak šíření bakterií vzhůru. Svůj význam u nekomplikovaných zánětů mají podle některých lidí i lékařů brusinky a doplňky stravy je obsahující. U člověka, který má opakované nekomplikované infekce močových cest, jistě stojí brusinky za zvážení, protože neustále podávání antibiotik není příliš vhodné. U těžkého zánětu ledvin (pyelonefritida) bych si ovšem dovolil tvrdit pravý opak. Další poměrně oblíbenou sloučeninou, kterou lze užívat preventivně i během akutního zánětu je D-manóza (preparát Blokurima).
Projevy: Nejčastějším projevem močové infekce je časté nucení na močení, přerušované močení, pálení nebo řezání při samotném močení a pocit nedokonalého vymočení. Moč může nepříjemně zapáchat a na pohled může být zakalená. Přítomny mohou být i bolesti břicha v podbřišku a dočasná urgentní inkontinence moči. Někdy se se objevuje krev v moči a bílkovina v moči (bílkovina není viditelná a najdeme ji při vyšetření moči).
Komplikace: Velmi nebezpečná začne být situace v momentě, pokud se bakterie vzestupnou cestou dostanou až do ledvin. V takovém případě může vzniknout život ohrožující zánět ledvin (pyelonefritida). Pyelonefritida je závažný stav, který se projevuje vysokými horečkami, bolestí v zádech a bolestmi hlavy. Může dojít k selhání ledvin a s tím spojenému sníženému vylučování moči nebo rozšíření bakterie krví z ledvin do celého těla za vzniku otravy krve. Tento stav může pacienta zabít. Pyelonefritida by se měla léčit v nemocnici dostatečným příjmem tekutin a intenzivním podáváním antibiotik.
Léčba: Nejprve se musí vyšetřit moč. Odebere se střední proud moči, z moči se kultivačně zjistí přítomná bakterie a antibiotikum, na které je citlivá. Toto antibiotikum se poté nasadí. Při opakujících se infekcích může být vhodné začít pátrat po příčinách těchto infekcí (viz výše).