Moluska je kožní infekční onemocnění dětského věku, které často přivádí rodiče s dětmi do ambulance kožního lékaře.
Příčiny
Příčinou je infekce virem, který se odborně označuje jako Molluscum contagiosum [moluskum kontagiózum]. Virus se přenáší dotekem a tělními tekutinami včetně slin. Kromě toho může snadno kontaminovat sdílené předměty denní potřeby, jako je oblečení, ručníky a hračky, a šířit se jejich společným používáním. U dospívajících a dospělých lidí se virus může přenášet sexuálním stykem. Vyšší riziko nákazy a rozšíření infekce je u nemocných s oslabenou imunitou.
Projevy
Molusky vypadají jako drobné začervenalé kulovité puchýřky na kůži velikosti do několika milimetrů, na vrcholku každého puchýřku je drobná vkleslinka. Většinou se jich vyskytuje větší počet a mohou být kdekoliv na těle. Molusky nebolí, ale někdy mohou svědit a dítě si je rozškrábe. Po rozškrábání se mohou ložiska infikovat bakteriemi (impetiginizace).
Diagnostika
Diagnózu většinou stanovuje zkušený kožní lékař na podkladě základního fyzikálního vyšetření pacienta. Další vyšetřovací metody nejsou většinou nutné.
Léčba
V ambulanci kožního lékaře je možné molusky snadno odstranit pomocí různých ostrých nástrojů, případně je lze odstranit laserem nebo zmrazením. K dispozici jsou i léky ve formě mastí, které mají po něco nižší účinnost, ale na druhou stranu jsou někdy vhodnější - některé děti odstraňování molusek příliš dobře nesnášejí.
Zdroje
https://www.healthline.com
http://www.kozni-kromeriz.cz