Mukormykóza je souborné označení pro skupinu infekčních onemocnění, které jsou způsobeny určitými plísněmi. Jde o velmi vzácně se vyskytující choroby, nicméně je dobré o nich alespoň něco málo vědět.
Příčiny: Plísně patří například do rodu Rhizopus, Absidia a Rhizomucor. K napadení těmito plísněmi u běžného člověka nedochází, infekce jsou vzácné a typicky se rozvíjí u lidí s těžkou podvýživou a vážně oslabenou imunitou (lidé užívající imunosupresiva, lidé s AIDS apod.).
Projevy: Poměrně častý vstup plísně do organizmu je dýchacími cestami, vzniká pak dutinová (zánět dutin) nebo plicní forma mukormykózy. Kromě zvýšené teploty bývá přítomen suchý kašel a dušnost, někdy dochází k vykašlávání krve. Další typicky postiženou tělní soustavou je mozek, mukormykóza může napadnout mozkové pleny (meningitida) i mozkovou tkáň (encefalitida). K šíření plísně může docházet okolo krevních cév nebo i jejich vnitřkem, což zvyšuje riziko vzniku místních krevních sraženin (trombů).
Diagnostika: Diagnóza může být určena na základě mikrobiologického vyšetření vzorku z postižené tkáně nebo stěru z napadené sliznice.
Léčba: Účinnou léčbu lze vést pomocí protiplísňových léků (antimykotik), poměrně účinnou látkou je sloučenina amfotericin B. Někdy je nutné volit lokální chirurgické zákroky k odstranění infekcí silně poškozené tkáně. Celková prognóza většinou nebývá dobrá, což je dáno i celkovým stavem pacienta. Znovu opakuji, že běžný člověk není rozhodně typickým cílem pro plísně způsobující mukormykózu.
Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.msdmanuals.com