Nadledvina je malý párový orgán, který se nachází na horním pólu každé z obou ledvin. Význam nadledvin je velký, protože se v nich vyrábí řada hormonů a to je i důvodem, proč nás nádory nadledvin zajímají.

V úvodu si jen velmi zjednodušeně řekněme o stavbě a funkci nadledviny. Tento orgán se skládá z kůry a dřeně. V kůře se vyrábí mineralokortikoidní hormony (zejména aldosteron), které mj. ovlivňují krevní tlak a koncentraci minerálů v krvi, a pak glukokortikoidní hormony (např. kortizol), které mají pestré spektrum účinků na metabolizmus a slouží jako stresové hormony. Kromě toho kůra vytváří i malé množství pohlavních hormonů. V dřeni se tvoří akutní stresové hormony známé jako katecholaminy (například adrenalin a noradrenalin).

 

Typy nádorů a jejich projevy

Podobně jako v jiných orgánech mohou být nádory nezhoubné i zhoubné. U nadledvin existuje ta specialita, že některé z nádorů si mohou zachovat schopnost tvořit výše zmíněné hormony (typické spíše pro nezhoubné nádory) a při jejich nadbytečné tvorbě pak vznikají nejrůznější příznaky. Záleží pak samozřejmě na tom, z jakých přesně buněk nádor vznikl, a zda se vytvořil v kůře nebo dřeni.

 

  • Nádory kůry nadledvin - Nádory kůry nadledvin si mohou ponechat schopnost tvořit mineralokortikoidy nebo glukokortikoidy. Nadprodukce mineralokortikoidů může způsobit Connův syndrom, jehož hlavním příznakem je zvýšený krevní tlak a hypokalémie, nadprodukce glukokortikoidů způsobuje Cushingův syndrom. Nádory mohou vznikat i z buněk tvořících pohlavní hormony, tyto nádory se nejčastěji projeví u dětí dochází k abnormálnímu rozvoji sekundárních pohlavních znaků včetně ochlupení, předčasné menstruace u dívek a zvětšení prsů u chlapců. U dospělých jsou symptomy nadprodukce pohlavních hormonů v nádoru nadledviny většinou zakryty přirozenou produkcí pohlavních hormonů ve varlatech a vaječnících. Problém nastane tehdy, když nádor nadledvin začne tvořit ženské hormony u muže a naopak. Muži v takovém případě trpí impotencí a gynekomastií, ženy trpívají nadměrným růstem chlupů (hirsutismus), zhrubnutím hlasu a poruchami menstruace. Tyto změny u žen vzniklé působením mužských pohlavních hormonů označujeme jako virilizaci. Zhoubné nádory kůry nadledvin jsou mnohem vzácnější, schopnost tvořit u nich hormony nebývá zachována, ale jsou schopny metastazovat po organizmu.

 

Diagnostika

Pacientům s nádory produkujícími hormony může být v krvi (či v moči u feochromocytomu) zjištěna zvýšená koncentrace těchto hormonů nebo jejich metabolických produktů - jedná se ovšem o složitější vyšetření, které provádějí endokrinologové. Nádor sám může být nalezen pomocí zobrazovacích metod, jako je ultrazvuk nebo CT vyšetření. Pod CT kontrolou je někdy možné provést cílenou biopsii nádorové tkáně k získání vzorku na histologické vyšetření.

 

Léčba

Má smysl léčit nádory nezhoubné, které produkují hormony a působí obtíže a pak samozřejmě nádory zhoubné. Základem terapie je chirurgické odstranění nádoru včetně postižené nadledviny. U zhoubných nádorů může být rozsah operace významně větší a v některých případech se podává i chemoterapie.


Zdroje
https://www.cancer.org
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů