Příštítná tělíska jsou čtyři velmi drobné útvary, které se nachází na zadní straně štítné žlázy. Jsou hormonálně aktivní, produkují tzv. parathormon (PTH), což je hormon důležitý pro metabolizmus vápníku. PTH zvyšuje odbourávání kostí a přes zesílení účinku vitaminu D zvyšuje vstřebávání vápníku ze střeva. Důsledkem účinku PTH je tedy zvýšení vápníku v krvi. Nádory příštítných tělísek mohou být nezhoubné i zhoubné.
Příčiny
Důvody vzniku nádorů příštítných tělísek nejsou většinou jasné. Některé (nezhoubné i zhoubné) mohou být součástí tzv. MEN syndromu, což je geneticky podmíněné onemocnění způsobující četnější výskyt celé řady nádorových onemocnění.
Projevy
Nezhoubné nádory velmi často vyrábí nadbytek parathormonu, což způsobí příznaky. Stav označujeme jako primární hyperparatyreózu a projevuje se řídnutím kostí s patologickými zlomeninami a sklony k příliš vysoké koncentraci vápníku v krvi – tzv. hyperkalcémii. Hyperkalcémie může způsobovat řadu příznaků včetně svalové slabosti a poruch srdečního rytmu, nadbytek vápníku se může v v močovém traktu ukládat za vzniku močových kamenů.
Zhoubné nádory příštítných tělísek mohou kromě nadprodukce parathormonu tvořit metastázy a těmi se šířit po těle. Pochopitelně jde o výrazně nebezpečnější situaci než u těch nezhoubných.
Diagnostika
Velké nádory příštítných tělísek mohou být nahmátnuty jako boule hluboko na krku, menší však tímto způsobem nalezeny být nemohou. Pokud je přítomna zvýšená produkce PTH, můžeme v krevním náběru zjistit zvýšenou koncentraci vápníku v krvi a zvýšenou hladinu PTH. Nádorová tkáň může být nalezena pomocí zobrazovacích metod, jako je například ultrazvuk, CT vyšetření krku, nebo scintigrafie.
Léčba
Základem terapie je odstranění postiženého příštítného tělíska, někdy je odstraněna i část blízko uložené štítné žlázy. Tyto operace v krční oblasti jsou vysoce rizikové poškozením nervů zásobujících hlasivky s následnou obrnou hlasivek.