Nealkoholická steatohepatitida je označována zkratkou NASH a týká se jater. Jedná se o zřejmě dosti podceňované zánětlivé jaterní onemocnění, které ovšem může být významnou příčinou vzniku jaterní cirhózy se všemi jejími komplikacemi.
Příčiny: Nealkoholická steatohepatitida může být do češtiny přeložena jako „zánět jater se ztučněním nesouvisející s alkoholem“. Příčinou je zřejmě současný rozšířený nezdravý životní styl s nevhodným stravováním a nedostatkem pohybu, který vede k vysokému cholesterolu, vysokému tlaku, obezitě a dalším složkám metabolického syndromu. Právě lidé s tímto syndromem mají zvýšené riziko vzniku NASH.
Projevy: NASH je spojeno se ztučněním jater, které doprovází chronický zánět v jaterní tkáni. Tento zánět jater je neinfekční a jde zřejmě o reakci organizmu na poškození jaterních buněk při nadměrném ukládání tuku do jater. U většiny lidí s NASH se nemusí nijak projevovat, asi u 10-20% postižených se ovšem zánět zhoršuje a poškození jaterní tkáně přejde do klasické cirhózy se všemi jejími komplikacemi (viz příslušný text).
Diagnostika: Podezření většinou získáme na základě krevních náběrů, kde náhodně najdeme zvýšené jaterní testy. V takovém případě musíme vyloučit jiné příčiny jejich zvýšení (např. infekční hepatitidy, alkoholizmus, léky apod.) a provedeme ultrazvuk jater, kde najdeme známky jejich ztučnění. To, že v jaterní tkáni probíhá zánět ovšem z ultrazvuku nezjistíme a musíme provést jaterní biopsii, při níž získáme malý vzorek jaterní tkáně na histologické vyšetření. Určitou alternativou k biopsii je elastografie jater.
Léčba: Pacienti s diagnostikovanou NASH by měli být pravidelně sledováni lékařem s kontrolami jaterních testů a ultrazvuky jater. Přesvědčivá léčba neexistuje. Nejvíce práce může udělat sám pacient, když začne zdravě žít a sníží svou tělesnou hmotnost. Důležité je také nepít alkohol, který by mohl celou situaci ještě zhoršit. Z léků se někdy podávají hepatoprotektiva, ale jejich účinek je v tomto případě sporný. Jistý pozitivní efekt mají zřejmě některé sloučeniny užívané v léčbě cukrovky 2. typu, jako je např. metformin (např. léky Siofor, Metformin, Glucophage a jiné).
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.mayoclinic.org