Nedostatečnost (inkompentence) děložního hrdla je problém, který se týká zejména gynekologie a porodnictví. Děložní hrdlo (cervix) je zjednodušeně řečeno užší dolní část dělohy, která odděluje pochvu od dělohy. Velký význam má hrdlo děložní v těhotenství, protože na něj působí poměrně velký tlak vytvářený rostoucím plodem v děloze. Zdravé hrdlo děložní musí tento tlak vydržet až do období přirozeného porodu.

 

Příčiny: Příčiny nedostatečnosti děložního hrdla mohou být vrozené i získané. Z vrozených poruch se může jednat o vrozené vývojové vady dělohy a děložního hrdla. Získaná inkompetence děložního hrdla se objevuje u žen, u kterých v této anatomické oblasti došlo k některým gynekologickým zákrokům (zejména konizace čípku).

 

Projevy: Nedostatečnost děložního hrdla se za normálních okolností nijak neprojevuje, může však být nebezpečná v těhotenství, kdy zvyšuje riziko předčasného porodu nebo samovolného potratu.

 

Diagnostika: Podezření na nedostatečnost děložního hrdla lze pojmout při gynekologickém vyšetření těhotné ženy, u které je děložní hrdlo rozšířenější, než by mělo být. Pomocí ultrazvuku lze diagnózu zpřesnit změřením délky děložního hrdla, při nedostatečnosti se děložní hrdlo zkracuje.

 

Terapie: U nedostatečnosti děložního hrdla v těhotenství je obecně řečeno nutné volit individuální postup. Pokud se jeví riziko pro těhotenství jako nízké, je těhotná žena pouze pravidelně sledována. Doporučuje se klidový režim bez fyzické aktivity a bez pohlavního styku.  Pokud se stav zhoršuje, nebo pokud je riziko pro pokračování těhotenství hodnoceno jako vysoké, snaží se gynekologové děložní hrdlo různými způsoby zpevnit. Často užívaným řešením je cerkláž hrdla děložního, která znamená založení stehu pod sliznici hrdla, jeho následné obkroužení a stažení.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.msdmanuals.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů