Obecný text o nedostatku minerálů můžete najít zde. Chlor je pro náš organizmus nezbytný chemický prvek, který se podílí na udržení vnitřního prostředí a podílí se i na správném trávení. Za normálních okolností nemáme s nedostatkem chloru problémy, v dostatečném množství jej přijímáme v soli (sůl je chemicky chlorid sodný – NaCl).

 

Příčiny: Nedostatek chloru může vzniknout při nadměrných ztrátách pocením a při nedostatečném příjmu tekutin (dehydratace). Zejména u starších lidí jsou častým původcem nedostatku chloru diuretika. Tyto odvodňující léky používáme v terapii vysokého tlaku a při léčbě srdečního selhávání, velmi snadno však mohou zcela rozvrátit vnitřní prostředí nemocného, neboť zvyšují ztráty minerálů do moči. Vzhledem k tomu, že chloridy se vyskytují v žaludeční šťávě, vede dlouhodobější zvracení ke ztrátě chloru z těla. Z jiných příčin může se ztrátou minerálů močí souviset i neléčená cukrovka, Addisonova nemoc a Bartterův syndrom.

 

Projevy: Nedostatek chloru je obvykle spojen se ztrátou tekutin a dehydratací. Kromě toho vzniká rozvrat vnitřního prostředí a nerovnováha mezi kyselinami a zásadami v těle. To s sebou nese příznaky, jako je únava, zmatenost a svalová slabost. Staří lidé často začínají trpět motáním hlavy a kolapsovými stavy. Nedostatek chloru způsobí i snížení tvorby kyseliny chlorovodíkové v žaludku. To naruší trávicí proces, zejména se může snížit vstřebávání vitaminu B12 a železa.

 

Diagnostika: Nedostatek chloridů zjistíme z jednoduchého krevního náběru. Kromě vlastního chloru je vhodné z náběrů zjistit i koncentrace ostatních důležitých iontů, ledvinné parametry a údaje o stavu vnitřního prostředí organizmu (hodnota pH, obsah krevních plynů atd.)

 

Léčba: Chloridy můžeme poměrně snadno doplnit v potravě (prakticky všechny potraviny a minerální vody), nebo ve formě nitrožilních infuzí. Infuze představují velmi rychlou možnost, jak normalizovat vnitřní prostředí, navíc jimi můžeme úspěšně podat tekutinu a minerály i při zvracení.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.sciencedirect.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů