Obecný text o nedostatku minerálů můžete najít zde. Hořčík (odborně magnézium) je prvek, který se v našem těle vyskytuje v relativně malém množství, přesto jej však potřebujeme a jeho snížené hodnoty mohou vést k řadě obtíží.
Příčiny: Problém může vzniknout u nedostatečného příjmu minerálů, zejména nedostatku minerálních tekutin. podobně může být nedostatek hořčíku vyvolán u jeho nadměrných ztrát z těla (poruchy vstřebávání živin, průjmy, léky ze skupiny diuretik).
Projevy: Běžnými projevy nedostatku hořčíku jsou únava, nechutenství, svalová slabost a někdy naopak svalové křeče doprovázené bolestmi dolních končetin a syndromem neklidných nohou. U vážnějšího nedostatku může být narušen i centrální nervový systém se změnami nálad, depresemi a halucinacemi. Kardiovaskulární aparát je nedostatkem hořčíku postižen také a mohou se objevit méně, či více závažné poruchy srdečního rytmu (včetně specifického podtypu komorové tachykardie známé jako Torsade de pointes).
Diagnostika: Hladinu hořčíku dokážeme stanovit z jednoduchého krevního náběru. Hladina hořčíku v krvi nemusí samozřejmě zcela přesně odrážet jeho celkové množství v těle, ale většinou jsou tyto dvě hodnoty v přímé úměře.
Léčba: Základem léčby je pochopitelně podávání hořčíku a navýšení jeho obsahu v organizmu. V drtivé většině se podávají různé preparáty ve formě tablet, či prášků (např. Magnosolv). U závažného nedostatku hořčíku u pacientů v těžkých stavech lze podávat preparáty hořčíku i nitrožilně. Je samozřejmě nutné myslet na to, že hořčíkem se při jeho nadměrném přísunu lze i předávkovat.
Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.msdmanuals.com