Obecný text o nedostatku vitaminů můžete nalézt zde. Vitamin D je poměrně zajímavá skupina sloučenin, které se řadí mezi látky rozpustné v tucích. Ze skupiny mají význam zejména vitamin D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol), které přijímáme v potravě. D2 se nachází v rostlinách (např. houby) a D3 je živočišného původu (rybí tuk, vejce, maso). Jinak to s obsahem vitaminu D v potravinách moc slavné není. Naštěstí si ovšem dokážeme vitamin D3 vyrábět i v našem těle z cholesterolu. Tato výroba probíhá v kůži a je pro ni nutné sluneční světlo (UV složka slunečního záření) V játrech jsou vitaminy D2 a D3 přeměňovány na sloučeninu kalcidiol a ta je pak v ledvinách přeměňována na sloučeninu kalcitriol. A právě kalcitriol je ta skutečně aktivní forma vitaminu D.
Z výše uvedeného by mělo plynout toto: Vitamin D přijímáme v potravě, ale umíme si ho vyrobit i sami při dostatečném slunění. Na druhou stranu je vznik účinné formy vitaminu D poměrně složitý proces, který vyžaduje správně fungující játra a ledviny.
Příčiny: Nedostatek vitaminu D v těle vzniká obvykle tehdy, pokud se nedostatečný přísun vitaminu v potravě kombinuje s nedostatkem slunečního záření. Paradoxně ohroženy bývají například muslimské ženy v Africe a na Arabském poloostrově, které se vzhledem k zakrytí těla slunečnímu svitu příliš nevystavují. Dalším problémem mohou být nemoci spojené s poruchami vstřebávání živin trávícím traktem, které mohou ovlivnit i vstřebávání vitaminu D (viz. příslušný odkaz). A konečně může být i problém v samotné metabolické přeměně vitaminu D na jeho aktivní formy. To mohou způsobit například onemocnění jater (typicky cirhóza) a ledvin (chronické selhávání ledvin).
Projevy: Vitamin D má komplexní účinky, nejvíce známý je jeho vliv na kostní metabolizmus. Pomáhá vstřebávat vápník ve střevě a podporuje mineralizaci kostí. Jeho nedostatek tedy vede k odvápňování kostí, což je spojené s křivicí (rachitidou) u dětí a s měknutím kostí a osteoporózou u dospělých. Vzhledem k tomu, že existuje vztah mezi vitaminem D a imunitním systémem, mohou se při jeho nedostatku objevit poruchy imunity.
Diagnostika: Kromě projevů nedostatku a přítomnosti rizikových stavů nedostatku vitaminu (viz příčiny) lze množství vitaminu D laboratorně určit a děje se tak měřením hladiny kalcidiolu v krvi.
Léčba: Osobám s nedostatkem vitaminu D se vitamin podává ve formě léku, v našich končinách je zřejmě nejpředepisovanější Vigantol. Dále léčíme jakékoliv chorobné stavy, které k jeho nedostatku vedou. Vitaminem D se lze nicméně předávkovat s následným zvýšením hladiny vápníku v těle. To má za následek zácpu, nechutenství a ukládání vápníku v srdci a ledvinách, což vede k jejich poškození.
Zdroje
https://www.webmd.com
https://my.clevelandclinic.org