Obecný text o nedostatku vitaminů můžete nalézt zde. Vitamin K patří mezi vitaminy rozpustné v tucích a je označením pro celou skupinu sloučenin, které mají velký význam pro srážení krve. Je to poměrně zvláštní vitamin, protože ho nejen přijímáme v potravě, ale vytváří ho i bakterie naší střevní mikroflóry. Z potravin se ve velkém množství nachází hlavně v zelené zelenině (kapusta, zelí, špenát, brokolice apod.).
Příčiny: Vitaminu K je v potravě dostatek a navíc ho vytváří střevní bakterie v tlustém střevě, proto se prakticky nesetkáme s jeho nedostatkem způsobeným nedostatečným přísunem vitaminu v potravě. Nedostatek vitaminu K lze však očekávat u nemocných s poruchami vstřebávání živin, navíc by mohl vzniknout u pacientů chronicky užívajících antibiotika, která vyhubí střevní mikroflóru. Typicky doprovází nemoci jater, zejména jaterní cirhózu u chronických alkoholiků. Nedostatek vitaminu mohou mít i novorozenci, jejichž střeva nejsou zprvu bakteriemi osídlená.
Projevy: Vitamin K hraje roli v tvorbě řady bílkovinných sloučenin, pro nás nejzajímavější jsou to některé bílkoviny umožňující srážení krve (srážecí faktory), které se za účasti vitaminu K tvoří ve zdravých játrech. Z toho plyne, že nedostatek vitaminu K se začne projevovat zvýšeným rizikem krvácení, vznikem modřin, krvácením z nosu, krvácením z dásní, krví ve stolici nebo v moči apod. Je pochopitelně i vyšší riziko vnitřního krvácení.
Je nutno podotknout, že nedostatek vitaminu K v medicíně často vyvoláváme zcela cíleně podáváním léku Warfarin. Sloučenina tohoto léku zjednodušeně řečeno pomáhá snižovat množství aktivního vitaminu K v těle. Lék užíváme tehdy, když chceme nemocným snížit srážlivost krve (viz článek o Warfarinu). Pacienty užívající Warfarin musíme pravidelně monitorovat, abychom je nepředávkovali a nezpůsobili jim krvácení. Vitamin K působí jako protilátka Warfarinu, to znamená, že pacient užívající Warfarin by se měl vyhýbat potravinám bohatým na vitamin K, které by účinky Warfarinu vyrušovaly.
Diagnostika: Neměříme sice hladinu vitaminu v krvi, ale množství vitaminu K si můžeme snadno odvodit z testů krevní srážlivosti. Nejvhodnější je pro to tzv. test INR, jehož hodnota přímo závisí na srážecích faktorech vznikajících za účasti vitaminu K. INR se také běžně používá v monitoraci účinnosti Warfarinu.
Léčba: Existuje řada preparátů s vitaminem K ve formě kapek nebo injekčních preparátů (např. Kanavit). Několik kapek se běžně podává novorozencům pro zvýšené riziko nedostatku vitaminu, v interní medicíně vitamin K nejčastěji podáváme nemocným předávkovaným Warfarinem, nebo pacientům s cirhózou, kteří mají nedostatkem vitaminu K sníženou srážlivost krve.
Zdroje
https://labtestsonline.org
https://www.healthline.com