Nedostatek železa je snad nejčastější příčinou vzniku anémie. Železo je nepostradatelnou složkou krevního barviva, hemoglobinu. Když nemáme železo, nebude se vyrábět hemoglobin a máme problém. Naše tělo obsahuje jen cca 6 gramů železa, což je hmotnost asi tak jednoho hřebíku. Je to málo, a proto má náš organismus obrovskou snahu železem šetřit. Železo je v tělních buňkách uloženo navázané na bílkovinu ferritin (zásobárna) a v krvi se na místo potřeby transportuje navázané na bílkovinu transferin (transport).
Příčiny: Hlavními příčinami je nedostatečný přísun železa v potravě, což souvisí s nevhodným stravováním. Další, a to extrémně důležitý faktor, představují ztráty krve. Nejběžnějším důvodem je pravidelné menstruační krvácení žen a případně jeho poruchy vedoucí k silnější menstruaci. Podobně může docházet ke ztrátám železa při dlouhodobých ztrátách krve do stolice, nebo do moči. Další možností může být porucha vstřebávání železa ve střevě. Příčinou tohoto stavu mohou být průjmy a poruchy vstřebávání živin, jako je neléčená celiakie, či Crohnova choroba.
Projevy: Chudokrevnost se projevuje několika základními příznaky. Většina jich souvisí se sníženou kapacitou krve pro dýchací plyny. Klasickými příznaky jsou slabost a únava. Svaly našeho těla nemají dost kyslíku, a proto se rychleji unaví. I mozek může trpět nedostatkem kyslíku, člověk omdlévá nebo se mu často motá hlava. Méně červených krvinek a hemoglobinu v cévách se projeví bledostí kůže a hlavně sliznic. Patrné je to hlavně na očních spojivkách. U normálního člověka jsou růžové, u anemického pacienta budou bílé. Chudokrevný člověk se při námaze začne zadýchávat a je dušný. Mohlo by se až zdát, že má nějakou plicní nemoc. Jeho plíce jsou však v pořádku, jen se snaží více pracovat, aby okysličily krev. Bez dostatečného množství hemoglobinu v krvi to samozřejmě nemá velký efekt. Celkově zmíněné příznaky chudokrevnosti shrnujeme pod pojem anemický syndrom. Chudokrevnost z nedostatku železa může být doprovázena zánětem jazyka.
Diagnostika: Z krve zjistíme pokles koncentrace hemoglobinu a počtu erytrocytů a tím stanovíme diagnózu anémie. Nízká koncentrace železa v krvi bude svědčit pro jeho nedostatek v organismu. Podezření potvrdí nízká hladina bílkoviny ferritinu v krvi, která je v přímé úměře s množstvím zásob železa. Nízký ferritin znamená málo zásob. Také nalezneme vysokou vazebnou kapacitu bílkoviny transferinu pro železo. To jednoduše znamená, že transferin lační po železe. Chce ho totiž navázat a pak transportovat na místo potřeby. Jenže má smůlu, železo prostě není.
Prevence: Prevencí je vhodné stravování s dostatečným příjmem železa. Hodně železa je v masu, zejména v játrech. I řada neživočišných potravin, jako je například hrách a fazole, je bohatá na železo. Železo je i ve špenátu, ale je ho tam méně, než se všeobecně traduje. Vzhledem k faktu, že železo se z našeho trávicího traktu mnohem hůře vstřebává při nedostatku vitaminu C, není špatné k tomu zakousnout něco, co obsahuje vitaminu C hodně – třeba brambory, nebo citrusové plody (pomeranče, mandarinky).
Léčba: Máme-li železa málo, můžeme zkusit léčit pacienta jeho preparáty. Podávají se tabletky obsahující železo a pravidelně se kontroluje krevní obraz, zda dochází k nějakému zlepšení. Dovoluji si upozornit, že železo užívané v tabletové formě může způsobit zelenou a-nebo černou barvu stolice a člověk si pak mylně myslí, že má krev ve stolici. Pokud očekáváme minimální vstřebávání železa v trávicím traktu, je lepší podat speciální preparáty železa nitrožilně (např. Ferinject).
Pozn.: U nemoci zvané hemochromatóza je problém zcela opačný. Vrozená genetická vada způsobí, že se železo ve střevě začne nekontrolovaně vstřebávat a ukládat v orgánech, které poškozuje. Naše šetřivé tělo nemá žádné mechanismy, jak se ho zbavit.
Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.researchgate.net