Obecný text o nedostatku minerálů můžete najít zde. Zinek je chemický prvek, který se v našem těle vyskytuje jen v malém množství, přesto však má význam a jeho nedostatek může být spojen s různými obtížemi. Zinek se totiž účastní celé řady metabolických reakcí v organizmu. Větší množství zinku se nachází v mase, v játrech, kvasnicích, vejcích a mléčných výrobcích. Doporučený denní příjem zinku pro dospělého člověka je 15-20 miligramů.
Příčiny: Příčinou nedostatku zinku je nedostatečný přísun v potravě (v našich podmínkách častěji u alkoholiků a u žen s mentální anorexií) a-nebo poruchy vstřebávání zinku v trávicím traktu při chorobách spojených s poruchami vstřebávání živin. Kromě toho mohou nedostatkem zinku trpět lidé s nemocnými játry, s onemocněním ledvin a nádorovými chorobami.
Projevy: Nedostatek zinku může způsobovat únavu, změny nálady a psychiky, vyvolává sklon k průjmům a při těžkém nedostatku může způsobovat různé komplikace v těhotenství. Nemocní s nedostatkem zinku mají častěji suchou kůži, bolavé koutky, lámavé nehty a vlasy a hůře se jim hojí rány. Zinek má vliv i na chuť k jídlu a jeho nedostatek vyvolává nechutenství. Zinek má význam i pro imunitní reakce, a proto lze při jeho nedostatku očekávat její oslabení.
Léčba: Zinek lze podávat v kombinaci s dalšími živinami v potravinových doplňcích. Zinkem se lze při několikanásobném překročení denní doporučené dávky předávkovat i otrávit, což bývá spojené s bolestmi břicha, nevolností a zvracením. Při nadměrném příjmu zinku také obvykle dochází k poruše vstřebávání mědi v trávicím traktu a to může vyvolat projevy jejího nedostatku.
Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com