Nefritický syndrom je označení pro příznaky, které doprovázejí některá onemocnění ledvin. Jde o příznaky varovné, protože nerozpoznané postižení ledvin může vést k jejich selhání, ať už akutnímu nebo chronickému. Je důležité neplést si tento pojem s nefrotickým syndromem.

 

Příčiny: Příčinou jsou různá onemocnění ledvinné tkáně, zejména některé glomerulonefritidy (patří mezi ně například akutní poststreptokoková glomerulonefritida, IgA nefropatie nebo Goodpastureův syndrom). to jsou autoimunitní záněty postihující glomeruly, což jsou základních filtračních jednotek ledvin.

 

Projevy: Hlavní projevem poškození glomerulů je krev v moči. Kromě toho se u nefritického syndromu objevuje v moči i bílkovina, ale to ne v takovém množství jako u nefrotického syndromu. Narušená funkce ledvin se u nefritického syndromu promítne i do zvýšení krevního tlaku (Ledviny jsou totiž orgán, který se zcela nezastupitelně podílí na řízení hodnot krevního tlaku).

 

Diagnostika: Důležité je vyšetření pacienta, zjištění vysokého tlaku a vyšetření moči, kde nalezneme krev a bílkovinu. Dále se provádí důkladné vyšetření ledvin. Tkáň ledvin si zobrazíme pomocí ultrazvuku, při podezření na některou z glomerulonefritid může být nezbytná biopsie ledviny se získáním vzorku tkáně k dalšímu vyšetřování.

 

Léčba: Léčba syndromu závisí na jeho vyvolávající příčině. Z toho důvodu je nutné se nejprve dopátrat správné diagnózy (Jde o glomerulonefritidu? A pokud ano, tak jakou?) a poté zahájit odpovídající terapii. V případě vážného narušení funkce ledvin je někdy nutné bez ohledu na vyvolávající příčinu zahájit dialýzu.


Zdroje
https://ada.com
https://www.msdmanuals.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů