Nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL) jsou bezkonkurenčně jedny z nejužívanějších léčiv. Nenajde se snad člověk, který by je v za rok vícekrát neužil, jejich spotřeba se celoročně jen v ČR počítá na tuny. Kromě nesporného přínosu mají tyto léky řadu vedlejších účinků, v některých případech smrtelných. Povězme si tedy o NSPZL něco bližšího.
Princip: NSPZL zahrnuje celou řadu preparátů, které jsou v organizmu schopny blokovat funkci enzymu známého jako cyklooxygenáza (COX). Tento enzym má více podtypů, ale je zbytečně složité to dále vysvětlovat. Cyklooxygenáza je zodpovědná za vznik látek potřebných pro zdárný průběh zánětlivé reakce včetně zvýšené tělesné teploty a bolesti. Ačkoliv je zánětlivá reakce pro naše tělo přirozená, vnímáme ji nepříjemně a chceme její projevy tlumit – a právě k tomu jsou NSPZL určeny. Samy o sobě tedy NSPZL nic neléčí, pouze tlumí nám nepříjemné projevy některých chorob.
V konkrétních účincích se jednotlivé preparáty poněkud liší, ale v zásadě můžeme říci, že dokáží tlumit bolest, působí protizánětlivě, snižují zvýšenou teplotu (tj. účinkují jako antipyretika) a některé tlumí funkci krevních destiček a tím snižují srážlivost krve.
Účinné látky: Existuje řada účinných látek, které jsou obsaženy v desítkách různých preparátů. Já s dovolením vybírám ty nejvyužívanější a nejpředepisovanější sloučeniny:
Kyselina acetylsalicylová – např. léky Aspirin, Aggrenox, Godasal, Acylpyrin a další
Diclofenac – např. léky Almiral, Diclofenac, Dolmina, Monoflam, Veral, Voltaren a další
Ibuprofen – např. léky Brufen, Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen, Modafen a další
Indometacin – např. lék Indometacin
Ketoprofen – např. lék Fastum gel
Meloxikam – např. léky Recoxa, Apo-Meloxicam, Meloxicam a další
Metamizol – např. lék Novalgin
Nimesulid – např. léky Nimesil, Aulin, Coxtral a další
Piroxicam – např. lék Flamexin
Kyselina thiaprofenová - např. lék Surgam
Dexketoprofen - např. lék Dexoket a Ketesse
Využití: Většinu léku užíváme k úlevě při akutní bolesti, jedná se o účinná analgetika. Použít je můžeme u ortopedických bolestí (akutní záchvaty dny, záněty šlach, bolesti kloubů, bolesti zad, revmatické nemoci, stavy po úrazech apod.), u bolestí hlavy, při migrénách, bolestivé menstruaci a u bolestí zubů. Některé preparáty jsou vhodné ke snížení vysoké vysoké teploty (antipyretika) a zejména preparáty obsahující kyselinu acetylsalicylovou v menších dávkách se využívají k „ředění krve“ (tj. snížení krevní srážlivosti).
Nevýhody: NSPZL mají obrovské množství nežádoucích účinků, které se objevují spíše při jejich pravidelném (nad)užívání. Poměrně typické jsou nejrůznější trávicí obtíže včetně zvýšení rizika krvácení do trávicí trubice, žaludečních zánětů a žaludečních vředů. Léky mohou narušit funkce ledvin, vyvolat zvýšení jaterních testů, způsobit bolesti hlavy a alergické reakce. Některé mohou způsobit onemocnění jater a poškození sluchu (ototoxicita), jiná výrazně zvyšují riziko krvácivých stavů v kombinaci s jinými léky na ředění krve. Speciálně u léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou existuje u dětí riziko vzniku Reyova syndromu. Z těchto důvodu je nutné si uvědomit, že tato léčiva by měla být využívána v co nejmenší míře.
Pozn.: Účinná látka paracetamol (léky Paralen, Paracetamol, Panadol aj.) sice vykazuje vlastnosti obdobné NSPZL, ale do této skupiny se neřadí, protože má prakticky nulový protizánětlivý efekt. Její efekt na bolest a horečku je nicméně velmi dobrý.
Zdroje
https://en.wikipedia.org
https://www.medicinenet.com