Nitroděložní tělísko je prověřený a stále oblíbený způsob antikoncepce. Přesto je nutné vědět o určitých rizicích, které jeho zavedení a přítomnost mohou znamenat.
Princip: Nitroděložní tělísko je poměrně malé a většinou má tvar písmene „T“. Tělísko je gynekologem zavedeno do dělohy, kde jednak poškozují spermie a také mechanicky brání uchycení oplodněného vajíčka. Některá nitroděložní tělíska mohou navíc uvolňovat ženské pohlavní hormony a tím pádem částečně fungují na principu hormonální antikoncepce. Kombinace mechanického a hormonálního působení zvyšuje účinnost tělíska. Průměrná životnost nitroděložního tělíska se pohybuje kolem 5 let.
Využití: Hlavní a v podstatě jedinou indikací je prevence nechtěného těhotenství. Většinou se nicméně nejedná o řešení první volby, zejména u mladých žen s dává přednost hormonální antikoncepci. Nehormonální nitroděložní tělíska jsou velmi výhodné u žen, které hormony užívat nechtějí, nebo nemohou.
Nevýhody: Nitroděložní tělísko zvyšuje riziko vzniku děložních infekcí a hlubokých pánevních zánětů (záněty vejcovodů a vaječníků). Ve vzácných případech může tělísko dělohu poranit a způsobit krvácení. Pokud je tělísko ponecháno v děloze příliš dlouho, může zarůst do děložní stěny. V případě, že i přes přítomnost tělíska v děloze přeci jen dojde k otěhotnění, mají ženy s tělískem velmi vysoké riziko mimoděložního těhotenství.
Nitroděložní tělíska obsahující hormony mají navíc podobná rizika jako hormonální antikoncepce (zejména trombózy), i když ne tak silná.
Výhody: Výhodou je trvalá přítomnost antikoncepčního prostředku, což vylučuje riziko otěhotnění vlivem lidské chyby (nepravidelné užívání tabletek hormonální antikoncepce). Nehormonální nitroděložní tělíska navíc nenarušují hormonální rovnováhu v těle ženy.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.webmd.com