Ojedinělý výskyt nočního pocení je častý a obvykle zcela neškodný stav, který souvisí s vyšší teplotou v místnosti, kde se spí. Může se však jednat i o příznak řady vážných nemocí.

 

Příčiny:

1. Banální příčiny – Do této kategorie bych zahrnul příliš vysokou teplotu v místnosti, příliš silnou peřinu apod. Spaní ve vyvětrané místnosti či při otevřeném okně problém rychle vyřeší.

 

2. Běžné infekce – Běžné infekce jsou obvykle spojeny s pocením, obzvláště pokud při zvýšené teplotě užijeme nesteroidní protizánětlivé léky a teplota díky nim dočasně poklesne. Po odeznění infekce noční pocení obvykle mizí.

 

3. Chronické infekce – Některé chronické infekční stavy jsou spojené s opakujícími se nočními poty. Může jít o nehojící se abscesy (dutiny s hnisem) a někdy jde o nebezpečné infekční choroby, jako je infekční endokarditida nebo tuberkulóza. Právě TBC je nočním pocením proslulá. Noční poty se ovšem vyskytují i u některých chronických virových infekcí, jako je například AIDS.

 

4. Rakovina – Nádorová onemocnění se při své generalizaci projevují mimo jiné i nočními poty. Jde o projev celkové zánětlivé reakce při boji s nádorovými buňkami. Typické je to zejména pro nádory z krevních buněk, jako jsou leukémie a lymfomy. Kromě nočních potů se často objevuje i ztráta na váze, případně chudokrevnost.

 

5. Přechod – Pokles ženských pohlavních hormonů v přechodu se mimo jiné projevuje návaly horka a nadměrným pocením, jehož epizody se mohou objevit i v nočních hodinách.

 

6. Hormonální poruchy – Zvýšená funkce štítné žlázy nebo feochromocytom bývají spojené se záchvaty pocení a pocity horka.

 

7. Hypoglykémie – Pokud se léčení pacienti s cukrovkou probouzejí zpocení, mohli mít během noci nízké hladiny cukru. Pocení je součástí obranné reakce organizmu na pokles krevního cukru.

 

8. Idiopatická hyperhidróza – Toto je relativně vzácný stav, u něhož se nemocný hodně potí bez zjištění jakékoliv příčiny. 

 

Diagnostika: Příznak, jako je noční pocení, je velmi obtížné vyšetřovat. V první řadě je vhodné udělat krevní náběry včetně zjištění CRP. To nám řekne o celkovém stavu organismu a výše CRP nás informuje o přítomnosti zánětu v těle. Tato vyšetření je vhodné doplnit běžnými zobrazovacími metodami, jako je rentgen plic, či ultrazvuk břicha. Další vyšetření cílíme podle zjištěných informací.

 

Závěr: Noční pocení, trvá-li delší dobu, by nemělo být podceňováno, zejména je-li spojeno s obtížemi jako ztráta na váze či chudokrevnost.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů