Nosní polypy jsou nepříjemnou obtíží, se kterou se nejčastěji setkávají lékaři ušního-nosního-krčního (ORL). Polypy jsou výrůstky sliznice, vznikají v řadě orgánů našeho těla a více si o nich můžete přečíst v tomto článku.

 

Příčiny: Nosní polypy vznikají přímo v dutině nosní, nebo do ní prorůstají z vedlejších nosních dutin. Mnohdy vznikají bez zvláštní příčiny, někdy může jít o důsledek dlouhodobého dráždění sliznice při chronické alergické rýmě a chronickém astmatu. Polypy jsou častější u pacientů s cystickou fibrózou.

 

Projevy: Drobné polypy se nemusí projevovat nijak, větší polypy ovšem mohou začít ucpávat nosní otvory, tím omezovat postiženého v dýchání v nosem a nutit ho dýchat ústy. Nepříjemné je to zejména vleže v noci, kdy se dostavují nepříjemné pocity nemožnosti volně dýchat, objevuje se se chrápání. Polypy mohou utlačovat otvory, kterými dutina nosní komunikuje s vedlejšími dutinami a to může vést k častějším zánětům dutin se všemi nepříjemnými příznaky. Některé velké polypy mohou způsobit i poruchy čichu. Opravdu velké polypy mohou dokonce viditelně vyčnívat z dutiny nosní ven, ale to bývá vzácné.

 

Diagnostika: Diagnostiku provádí lékaři ORL. Polyp lze spatřit při základním vyšetření pohledem, k rozevření nosní dírky se používají speciální nástroje. Užít lze i dokonalejších endoskopických nástrojů. U rozsáhlých a hůře přehledných polypů, kde je třeba dobře zhodnotit jejich velikost a umístění je vhodné použít některou ze zobrazovacích metod, například CT vyšetření.

 

Léčba: Při výskytu menších polypů lze použít nosní sprej obsahující kortikoidy. Tyto léky nejsou ke sliznicím příliš přátelské, tlumí však zánět, a tím i růst polypů. Velké polypy se musí odstranit mechanicky při ORL operačních zákrocích různého rozsahu. U malých zákroků se většinou podává jen místní znecitlivění, velké zákroky mohou probíhat i při narkóze. Nutno ovšem dodat, že i po úspěšném operačním zákroku se mohou polypy tvořit znovu, což vede k znovuobjevení obtíží.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.health.harvard.edu

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů