Žádná učebnice medicíny neopomene zmínit, že obezita je v naší populaci onemocnění velmi časté. Jak vidíme každý den kolem sebe, něco na tom bude. Toto onemocnění můžeme definovat jako zvýšení tělesné hmotnosti v důsledku zvětšení objemu tukové tkáně a často bývá spojené s vysokou hladinou cholesterolu (i když tomu tak nemusí být vždy). Ne každý obézní člověk je ohrožen komplikacemi této nemoci stejně. Existují v zásadě dva typy obezity určované dle tvaru těla postižených osob - typ jablko a typ hruška.

Hruška je typická pro ženy a postižená by se dala přirovnat k Věstonické Venuši, hlavní část tuku je uložená v oblasti boků. Jablko je typičtější pro muže a znamená koncentraci tukové tkáně v oblasti břicha. Tuk se nachází jak okolo vnitřních orgánů břicha (viscerální tuk), tak pod kůží. Onen viscerální tuk sice nevidíme, ale jeho množství bývá v přímé úměře s na první pohled viditelným tukem podkožním. Viscerální tuk je právě tou věcí, která z obezity dělá velmi nebezpečné onemocnění, je totiž spojen s metabolickým syndromem, s nemocemi srdce a cév a se vznikem cukrovky 2. typu a jejími komplikacemi.

 

Příčiny: Zásadním problémem není nic jiného než vyšší energetický příjem nad energetickým výdejem. Tento stav je v drtivé většině způsoben prostým přejídáním se a nedostatkem pohybu. Svou roli zřejmě hraje i dědičnost, velmi vzácné příčiny jsou hormonální (Cushingův syndrom, snížená funkce štítné žlázy, akromegalie). Zapomenout se nesmí ani na obezitu způsobenou lékaři jako vedlejší účinek podávání kortikoidů. Je důležité zopakovat, že zvýšený kalorický příjem a neochota vydávat energii pohybem je zásadní a ostatní příčiny s výjimkou oněch kortikoidů jsou velmi, velmi vzácné.

Schéma - dva základní typy obezity

 

Projevy a komplikace: Obezita nevypadá hezky a je provázená mnoha komplikacemi. U obézního člověka bývají přítomny vysoké hodnoty cholesterolu, ateroskleróza, nemoci srdce a cév a už jednou zmíněná cukrovka 2. typu. Obézní jedinec hůře snáší pohyb a více se potí. Člověk s nadměrnou hmotností působí také potíže svým kloubům na dolních končetinách. Dlouhodobá velká zátěž těchto kloubů se projeví časnějším nástupem artrózy a zhroucením nožní klenby se vznikem plochých nohou. Postiženy bývají i kyčelní a kolenní klouby.

 

Diagnostika: Obezita je nemoc, kterou lékař odhadne jen při pohledu na nemocného. Že je někdo tlustý, to prostě vidíme. Pro objektivizaci pak lze vypočítat BMI dotyčného.

Výpočet BMI: Člověk si zjistí svoji váhu a výšku (v metrech) a spočítá si:

BMI =      hmotnost v kg

              (výška v m)2

Jednotkou BMI je tedy kg/m2 a jeho hodnota nad 30 znamená podle tabulek obezitu. Samozřejmě je pro hodnocení nutný i zdravý rozum. Hodnotu nad 30 může mít zcela obézní jedinec plný tuku i vysportovaný člověk, u nějž hmotnost tvoří svalová hmota.

Množství tukové hmoty lze zjistit i pomocí tzv. kaliperace, tzn. změří se tloušťka tukových řas na některých místech těla a porovná s tabulkovými hodnoty. Lze také zjistit procentuální zastoupení tělesného tuku. To se zjistí pomocí speciální váhy, která do člověka vyšle slabý elektrický proud a na základě odporu, který tělo klade, pak určí množství vody a tuku v těle. Tuk totiž špatně vede elektrický proud a tělo s vyšším obsahem tuku tak klade větší odpor procházejícímu proudu.Pro zjištění objemu rizikového tuku na břiše se používá změření obvodu břicha a opět porovnává s tabulkami. Vyšetření je vhodné doplnit zjištěním hladiny cholesterolu a dalších tuků z krve. Obezita totiž bývá vysokou hladinou cholesterolu často doprovázena.

 

Léčba:

1. Důležitá je dietní terapie a dostatek pohybu, což znamená hodně cvičit a nepřecpávat se. Zbývá dodat, že dieta musí být komplexní, dlouhodobá a měla by být konzultována s odborníkem. Dieta znamená změnu stravovacích návyků, nikoliv nepřijímání potravy. Pokud jde o pohyb, tak není potřeba lámat rekordy a běhat maraton – chůze plně postačuje. Půl hodiny obyčejné chůze denně má obrovský efekt nejen na snížení hmotnosti, ale i na ochraně kardiovaskulárního aparátu před jeho chorobami. Lidé s klouby poškozenými artrózou by měli preferovat plavání nebo jízdu na kole.

2. Jsou-li přítomny jiné vyvolávající příčiny obezity, pak bychom je měli léčit. Příkladem je léčba hormonálních poruch, či eventuální vysazení kortikoidů, je-li to možné.

3. V určitých případech může odborník předepsat léky na hubnutí. Tyto léky fungují na principu snížení chuti k jídlu nebo na zabránění vstřebávání tuku ve střevě. Mezi zástupce těchto léků patří např. OrlistatMysimba a Saxenda

4. Chirurgický, či endoskopický výkon je asi poslední možností. Provádí se několik typů operací - například je možné chirurgické propojení žaludku s koncem tenkého střeva, čímž se obejde dvanáctník a zabrání tak vstřebávání většiny tuků z potravy. Výhoda je ta, že člověk může sníst prakticky cokoliv a netloustne. Na druhou stranu bude trpět úpornými průjmy (prý velmi úpornými) a může začít trpět nedostatkem některých živin.

Dalším příkladem tradičního chirurgického zákroku umožňujícího zhubnutí je bandáž žaludku. Znamená to, že se kolem žaludku chirurgicky zavede manžeta a jejím utažením žaludek získá podobu přesýpacích hodin, přičemž horní část těchto hodin je menší. Hlavním důsledkem je ztráta chuti k jídlu. Výsledky jsou perfektní a pacient může shodit i přes 40-50 kg. Nevýhoda je, že pacient za den nesmí téměř nic sníst (nemá hlad, ale někteří lidé se nepřecpávají z hladu), může bandáž „ošálit“ pojídáním tekuté kalorické potravy (šlehačka...) a že tato operace musí být doživotní. Při odstranění manžety dostává pacient ohromnou chuť k jídlu, nabere zpět svou váhu a může se i doslova užrat k smrti. Tato operace není určena každému a je indikována po konzultaci s psychologem jen pro velmi obézní a s lékařem spolupracující pacienty, u kterých jiná léčba selhala. Není možné si myslet, že ji lékař doporučí jen na pacientovo požádání.

Pokud jde o liposukci, tak to je jen kosmetický výkon, který spočívá v odsátí podkožního tuku. Nejvíce škodlivý tuk však je, jak již bylo zmíněno, uložen kolem břišních orgánů a ten liposukce neodstraňuje. Liposukce tedy kromě prostého snížení hmotnosti a kosmetického efektu nemá žádný výrazný léčebný efekt.

 

Zdroje
https://www.who.int

https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů