Odontom je nezhoubný nádor, který vychází z tkání, z nichž se vyvíjí zuby. V případě odontomu se tato jinak normální zubní tkáň ovšem ocitne na špatném místě a to může způsobovat problémy.
Příčiny: Vznik odontomů zřejmě souvisí s narušeným vývojem zubní tkáně, přesná příčina ovšem není jasná. Některé odontomy si zachovávají alespoň vzdálenou stavbu zubu (obsahují zubní cement, sklovinu a pojivovou tkáň), jiné jsou jen nepravidelnou hmotou s vysokým obsahem vápníku a fosfátů.
Projevy: Odontom může být nalezen náhodně, nebo může způsobit otok čelisti a poruchu prořezávání některého zubu. Odontomy se většinou nachází uvnitř čelisti (častěji v dolní čelisti), některé z nich nicméně mohou prorůstat až do dutiny ústní. Velikost je proměnlivá, některé mimořádně velké odontomy mohou obsahovat desítky až stovky objektů připomínajících zuby.
Diagnostika: Odontom je většinou nalezen zubním lékařem při provedení rentgenu čelistí. Pokud se odontom „prořízne“ do dutiny ústní, pak je viditelný pohledem.
Léčba: Odontomy se většinou odstraňují, zvláště pokud působí obtíže. Byly popsány případy, kdy stomatochirurgové úspěšně odstranili skutečně velké nádory tohoto typu.
Zdroje
https://radiopaedia.org
https://www.elsevier.es