Odstáté uši nebo přesněji řečeno odstávající ušní boltce (povrchová část zevního ucha) jsou poměrně častým problémem, má je několik procent populace. Z hlediska fyzického zdraví v podstatě nejde o nemoc. Spíše se jedná o jistou odchylku od normy, která nicméně může způsobit řadu obtíží psychického rázu.
Příčiny: Příčinou je vrozená porucha chrupavky boltců, která je nedostatečně zahnutá a kvůli tomu boltce odstávají. Výskyt odstávajících uší může mít rodinný výskyt.
Projevy: Odstávající uši jsou viditelné na první pohled. Nejde o závažný stav, ale těžší formy mohou být kosmeticky nepříjemné a v řadě případů vedou k posměchu v dětském kolektivu. Důsledkem jsou poruchy socializace, nadměrná úzkost a nízké sebevědomí.
Diagnostika: Pacienta s odstávajícíma ušima může vyšetřit plastický chirurg, který určí závažnost stavu a případně zajistí vhodnou formu terapie.
Léčba: Odstávající uši se řeší zákroky plastické chirurgie. Zákrok je možné provést u dětí i dospělých a to v místním znecitlivění nebo v celkové anestezii (uspání). Možností operačního řešení je více, odborně je označujeme jako otoplastiky.