V dutině ústní a nosohltanu najdeme několik klinicky významných mandlí (viz příslušný text), z nichž nejdůležitější jsou krční patrové a nosní mandle. Krční mandle jsou párové a můžeme je vidět při pořádném otevření úst. Nosní mandle je nepárová, nachází se vzadu v nosohltanu a prohlédnout si ji může lékař ORL (ušní-nosní-krční) pomocí zrcátek.
Princip: U obou typů mandlí se jedná o operační zákrok, který se provádí v dětském věku a to v celkové anestézii (za uspání). Odstranění patrových mandlí se nazývá tonsilektomie, odstranění nosní mandle je tzv. adenotomie. Adenotomie je v dnešní době prováděná častěji než tonsilektomie.
Krční mandle se odstraňují klasicky skalpelem, poměrně často při operaci krvácejí a po zákroku je nutné několikadenní pozorování pacienta.
Nosní mandle se odstraňuje nástrojem, který ji opakovanými tahy seškrábne a odstraní. Po odstranění mandle má její spodina tendenci krvácet, krvácení se zastavuje spálením krvácející tkáně elektrickým proudem. Vlastní zákrok může lékař kontrolovat na obrazovce díky kamerce zavedené nosem do blízkosti operovaného místa.
Indikace: Odstranění patrových mandlí je většinou indikováno v případě jejich opakovaných zánětů (angín). Krční mandle jsou sice důležitou imunitní obrannou linií, ale jejich opakované záněty nadělají více škod než užitku. Odstranění nosní mandle se v dnešní době provádí častěji a hlavním důvodem je její zvětšení, při kterém dítě začne huhňat, v noci chrápe a začne trpět častějšími infekcemi středního ucha.
Nevýhody: Provedení zákroku je nejčastěji komplikováno krvácením, které se nicméně obvykle podaří rychle zastavit. Z důvodu rizika krvácení nebývají lidé po operaci mandlí ihned propouštěni domů, ale zůstávají v nemocnici na pozorování.
Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com