Opruzeniny se odborně označují jako intertrigo. U hospitalizovaných pacientů se jedná o relativně častý problém, se kterým se tak setkává ošetřující personál včetně lékařů řady odborností.

 

Příčiny: Hlavní příčinou vzniku opruzenin je podráždění kůže vlivem tření kožních ploch a vystavení kůže potu, což je kombinováno s nedostatečnou hygienou. Opruzeniny typicky vznikají v místě kožních záhybů, například po objemnějšími ženskými prsy a v tříslech. Vyšší riziko výskytu intertriga je u obézních jedinců. Na vzniku a zhoršování příznaků se často spolupodílí plísňové infekce, které se v ložiscích intertriga poměrně často vyskytují.

 

Projevy: Opruzeniny vypadají jako zarudlé plochy kůže, které se objeví v kožních záhybech. Jsou nepříjemné, dotyčného člověka mohou pálit, svědit a bolet. Pokročilejší ložiska opruzenin mohou začít mokvat a nepříjemně páchnou.

 

Diagnostika: Intertrigo je dobře viditelné na vlastní oči a kdo ho jednou viděl, vcelku bezpečně jej pozná. V případě pochybností lze ložiska nechat vyšetřit kožním lékařem.

 

Prevence a léčba: Základem je dostatečná hygiena s pravidelným mytím a důkladným osušováním mokré kůže, nošení vzdušného prádla a u obézních lidí redukce tělesné váhy. Již vzniklé opruzeniny se podávají různé zklidňující zásypy a krémy, případně i lokální antimykotika (kvůli časté přítomnosti plísňových infekcí). Mezi běžně používané přípravky patří například Pevaryl, Canesten, Sudocrem a Infadolan.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů