37. Antikoncepce, druhy, vedlejší účinky, spolehlivost, lékové interakce

 

Efektivitu antikoncepce určuje tzv. Pearlův index, který znamená počet otěhotnění za 1 rok na 100 žen používajících danou antikoncepční metodu.

Metody antikoncepce lze rozdělit na přirozené, bariérové, nitroděložní (nefarmakologická a lokální farmakologická) a primárně farmakologické.

 

Přirozené metody

Nejsou zatěžující pro organizmus ženy, nebývají však příliš spolehlivé a navíc u nich často existují různá omezení sexuálního života.

a) Laktace – Je účinná po dobu 6 měsíců po porodu při plném kojení, přičemž pauzy mezi kojením by neměly přesáhnout 4 hodiny. Pearlův index je teoreticky až 3, v reálu je však vyšší.

b) Přerušovaná soulož – Narušuje sexuální styk, úspěšnost závisí na zkušenosti muže, Pearlův index je v praxi cca 15.

c) Sexuální abstinence – Účinnost je 100% při nulové sexuální aktivitě, což je zároveň zásadní nevýhoda této metody.

d) Systém plodných a neplodných dnů – Při opatrném provádění je relativně vysoká účinnost s Pearlovým indexem cca 3. Při nižší sebekázni však účinnost dramaticky klesá. Základem je určení dne ovulace (bazální teplota, sledování množství cervikálního hlenu) a sexuální abstinence před a po tomto dni.

 

Bariérová antikoncepce

a) Kondom – Při správném používání je riziko otěhotnění velmi nízké a zároveň se oproti jiným metodám významně snižuje riziko přenosu pohlavních nemocí (ale není nulové). Pearlův index je cca 5-10.

b) Spermicidní přípravky – Samy o sobě nemají zcela ideální účinnost, výhodná je jejich kombinace s kondomem.

 

Nitroděložní antikoncepce

a) Nitroděložní tělísko s kovy – Tělísko obsahuje kov (měď, stříbro, nebo zlato), který vyvolá sterilní zánět, a imunitní buňky likvidují proniknuvší spermie. Pearlův index je 0,5, při otěhotnění je vysoké riziko mimoděložního těhotenství. Obvyklá doba do výměny je 5 let.

b) Nitroděložní tělísko s hormony – Obsahuje estrogen a syntetický progestin. Účinek je zejména lokální, cervikální hlen neumožní spermiím průchod do dělohy. Pearlův index je 0,02. Menstruace jsou slabé, u řady žen vymizí zcela. Obvyklá doba do výměny je opět 5 let.

 

Klasická hormonální antikoncepce (HA)

a) Gestagenní HA – Znamená pravidelné užívání progestinu bez přestávky. Lze užívat v tabletách, podkožních implantátů, nebo depotních injekcích. Pearlův index mají nejlepší právě injekce. Hlavním nežádoucím účinkem je „rozhození“ menstruačního cyklu, část žen přestane menstruovat, část dlouhodobě špiní. Vedlejšími pozitivními účinky jsou redukce rizika ca ovaria a ca endometria.

Absolutní KI je pouze karcinom prsu v anamnéze, relativně KI je akutní hluboká žilní trombóza, ICHS, CMP a migréna s aurou vzniklé při užívání HA, adenom jater.

 

b) Kombinovaná HA – Jedná se o nejčastěji využívané preparáty hormonální antikoncepce. Preparáty obsahují estrogen (etinylestradiol) kombinovaný s progestinem a užívají se většinou v tabletové formě po cca 3/4 cyklu s přestávkou, ve které žena menstruuje.

Absolutních KI kombin. HA je více – Patří sem anamnéza HŽT, kouření u ženy vyššího věku, nebo trombofilního stavu, karcinom prsu, anamnéza ICHS, CMP, migréna s aurou, migréna bez aury vzniklá při užívání HA, hypertenze nad 160/100, aktivní virová hepatitis, dekompenzovaná jaterní cirhóza a šestinedělí.

 

Nežádoucí účinky kombin. HA zahrnují lehké zvýšení krevního tlaku, zvýšené riziko vzniku trombotických komplikací, lehce zvýšené riziko CMP (zejména u kuřaček a žen s migrénami).

Pozitivní účinky kombin. HA zahrnují snížení rizika karcinomu endometria a ovaria, některé gestageny navíc působí antiandrogenně na kůži (terapie akné, hirsutismu a androgenní alopecie). Většinou dochází ke zpravidelnění menstruace a snížení krevních ztrát, což může pomoci při sideropenické anemii.

 

Interakce

Preparáty hormonální antikoncepce mohou interagovat s grapefruitovou šťávou a třezalkou. Z léků může být efekt HA významně ovlivněn antiepileptiky a rifampicinem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů