52. Vysoce nebezpečné infekce včetně importovaných nákaz a opatření proti nim, nové a vracejicí se infekce
Vysoce nebezpečné infekce (VNN) jsou souborem závažných infekčních chorob, které se vyznačují těžším průběhem a obvykle i vysokou mortalitou, omezenou léčbou a-nebo potenciálně snadným šířením v populaci.
Rozlišujeme zejména virové (hemoragické horečky – ebola, Lassa, Dengue, Marburg, hantaviry, dále japonská encefalitifa, SARS apod.), bakteriální nebezpečné nákazy (antrax, cholera, břišní tyfus, brucelóza, mor apod.) a nákazy vyvolané prvoky (malárie).
Většina vysoce nebezpečných infekcí se v ČR primárně nevyskytuje, ale mohou být importovány z ciziny v rámci turistiky, nebo migrace. Největší riziko je u nemocí s delší inkubační dobou, která se projeví až po návratu z dovolené. Samozřejmě ne každá VNN musí být zákonitě importována a naopak.
Některé choroby vyžadující izolaci v nemocničním zařízení (zdroj www.fnbrno.cz)
1. Akutní virové hepatitidy
Do této skupiny patří zejména hepatitida A, E a akutní infekce hepatitidou B. Akutní fáze hepatitidy C není obvykle rozpoznána.
2. Antrax
Antrax je vyvolán bakterií bacillus antracis. Choroba bývá přenesena ze zvířat (dobytek, velbloudi), vyskytuje se kožní a plicní forma. Plicní forma mívá podobu ARDS, úmrtnost je vysoká, léčba je antibiotická.
3. Horečka Dengue
Je vyvolána virem dengue, přenašečem je komár Aedes, výskyt je na Filipínách, v Indii, Malajsii apod. Projevem jsou vysoké horečky, vyrážka ne nepodobná spalničkám a silné bolesti svalů. Některé typy vyvolávají nebezpečnou hemoragickou formu. Vakcína od roku 2022 existuje - Qdenga (živá vakcína, 2 aplikace, přičemž přeočkování minimálně 3 měsíce po první dávce).
4. Hemoragické horečky
Vyskytují se především v tropech, vyvolavatelem jsou viry, patří sem např. ebola, Marburská nemoc, Lassa, žlutá zimnice, některé formy Dengue a další. Výskyt většiny nemocí je ve střední Africe. Hlavními projevy jsou hemoragie vlivem trombocytopenie a narušením koagulační kaskády, úmrtnost bývá vysoká, léčba je symptomatická.
5. Japonská encefalitida
Vyskytuje se v JV Asii, vyvolavatelem je virus japonské encefalitidy, přenašečem je komár. Základními projevy jsou bolesti hlavy, zvracení, meningeální příznaky a případně zmatenost. Existuje očkování – vakcína Ixiaro.
6. Hnisavé meningitidy
Do této skupiny patří zejména meningitida vyvolaná meningokokem a pneumokokem. Mortalita je vysoká, očkování je možné. Terapie je antibiotická.
7. Cholera
Jde o infekční onemocnění vyvolané bakterií vibrio cholerae. Přenos bývá fekálně-orální, hlavním příznakem jsou profuzní průjmy s dehydratací. Existuje očkování (vakcína Dukoral).
8. Mor
Onemocnění je vyvoláno bakterií yersinia pestis, vektorem jsou krysy (bubonická forma) a následně nakažení lidé (plicní forma). Onemocnění má vysokou mortalitu, ATB léčba je nicméně možná.
9. Břišní tyfus a paratyfy
Choroby jsou způsobeny salmonellou typhi, případně salmonellou paratyphi. Onemocnění zahrnuje vysoké horečky, bolesti hlavy, bolesti břicha a zvracení. U části nakažených bakterie perzistuje ve žlučníku (přenašeči). Terapie je antibiotická.
10. TBC
Choroba je způsobena bakterií mykobakterium tuberculosis, typická je plicní forma, příznaky zahrnují noční pocení, váhový úbytek, celkovou nevůli a případně plicní projevy (kašel, hemoptýza). Očkování je možné, terapie zahrnuje dlouhodobé podávání antituberkulotik, rezistence na ně narůstá.
Prevence
Základem prevence u fekálně-orálně přenosných infekcí je konzumace nezávadné stravy a vody. U řady závažných infekcí je také možné preventivní očkování.
Povinné očkování je v současné době očkování proti:
- žluté zimnici při cestách do některých zemí Afriky a Střední a Jižní Ameriky; seznamy těchto zemí jsou pravidelně aktualizovány WHO, očkování je vyžadováno i při tranzitu v oblasti s výskytem žluté zimnice!
- meningokokové meningitidě (A,C, Y, W) při cestách do Saudské Arábie.
Nejčastěji doporučovaná jsou očkování proti:
- virové hepatitidě A
- virové hepatitidě B
- břišnímu tyfu
- meningokokové meningitidě
- vzteklině
- přenosné dětské obrně (poliomyelitidě)
- japonské encefalitidě
- choleře a onemocnění enterotoxigenním E.coli
- klíšťové encefalitidě
- chřipce
Doporučený postup v ordinaci
Zásadní roli v identifikaci potencionální VNN a zamezení šíření hraje praktický lékař, jenž by si měl být vědom možného ohrožení. Při ošetřování pacienta s infekční chorobou je standardem dotaz na cestování v poslední době.
Při podezření na velmi závažnou nákazu je ihned nutné nasadit ochranné pomůcky personálu i pacientovi (ústenka) a okamžitě uzavřít ordinaci. Pacientovi se nesmí odebírat biologický materiál! Osoby v blízkém kontaktu s pacientem je nutno izolovat.
Sestra zapíše kontakty z ordinace a z čekárny a lékař oznámí situaci na stanovené krajské kontaktní místo (Krajská hygienická stanice) a dále se řídí instrukcemi epidemiologa.
Epidemiolog následně povolá výjezdní skupinu do ordinace praktického lékaře, která vyhodnotí situaci, převeze pacienta na místo izolace a zahájí protiepidemická opatření. Hlavní specializované centrum pro vysoce nebezpečné nákazy je v nemocnici Na Bulovce a v centru biologické ochrany Těchonín.
Vracející se infekce
Stran vracejících se infekcí bych na prvním místě zmínil spalničky, kterým je ostatně věnována zvláštní atestační otázka.