55. Scabies, pediculosis (a jiné kožní parazitózy)
Scabies
Scabies (svrab) je klinicky významné kožní parazitární onemocnění, vyvolávajícím činitelem je zákožka svrabová (sarcoptes scabiei). Přenos je možný kontaktem s infikovanou osobou a infikovanými předměty denní potřeby, zejména sdíleným oblečením (reálné u nižších socioekonomických skupin). Samičky zákožky tvoří chodbičky v epidermis, což je provázeno úporným nočním svěděním a následným škrábáním s rizikem impetiginizace. Nejvíce postižené jsou akrální oblasti s tenčí kůží (meziprstí, předkožka penisu, plosky nohou, zápěstí, dlaně). Chodbičky jsou viditelné jako bělavé linky v jejich okolí jsou četné exkoriace vzniklé při škrábání, v řadě případů dochází ke vzniku ekzému.
Základem terapie jsou lokální preparáty obsahující sirnou vazelínu s pravidelným měněním, praním a žehlením prádla.
Pediculosis
Pediculosis (zavšivení) je parazitární choroba postihující zejména vlasatou část hlavy, případně oblast ohanbí. Vši se živí krví hostitele, vyvíjejí se z vajíček kladených samičkami. Veš vlasová (pediculus capitis) žije ve vlasech, tvoří drobná vajíčka (hnidy) a způsobuje nepříjemné svědění. Poranění pokožky při sání krve se projevuje bolestivými papulami a kopřivkovými pupeny. Poměrně často může docházet k sekundární impetiginizaci. Veš ohanbí (pecidulus pubis) napadá ochlupení genitálu, ale může se objevit i ve vousech a v podpaží, přenos je typicky pohlavním stykem, příznakům dominuje zejména lokální svědění a vznik bolestivých papul. Hnidy se musí pravidelně odstraňovat, jinak se aplikují lokální chemikálie hubící parazity (např. Diffusil).
Blechy
Člověk je často napaden zvířecími blechami parazitujícími na psech a kočkách. Dominuje postižení vlasatých částí hlavy se vznikem bolestivých s svědících papul v místě kousnutí blechou. Terapie je symptomatická.
Klíště
Jedná se o klinicky důležitou problematiku, v ČR jde o napadení klíštětem ixodes ricinus, které se jednak živí krví postiženého (v místě vpichu vzniká svědivá červená papula) a navíc je vektorem bakteriální Lymeské boreliózy (borrelia burgdorferi) a virové klíšťové encefalitidy (virus klíšťové encefalitidy). Kožní příznaky jsou typické pro boreliózu, kdy v prvním stádiu vzniká erythema chronicum migrans, ve stadiu druhém se může objevit boreliový lymfocytom (červenofialový uzel v místě bodnutí). Terapie je antibiotická (TTC na 3-4 týdny).