62. Acne vulgaris + hyperhidrosis

 

Acne vulgaris

Acne vulgaris je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které je typické zejména pro adolescenty. Po 25. roce věku se zmírňuje a většinou postupně mizí.

 

Příčiny: Akné vzniká kvůli nadprodukci mazu v mazových žlázkách, které jsou nejvíce zastoupeny na obličeji. Mazové žlázky se mohou snadněji uzavírat (komedon) a vzniká v nich prostředí vhodné pro množení bakterií. Typickou bakterií je Propionibacterium acnes. Rizikovými faktory jsou hormonální změny, nedostatek slunečního záření a zvýšený přísun cukrů a tuků (sladkosti, čokoláda).

 

Projevy: Velmi lehkou formou je acne comedonica, kdy jsou přítomny pouze nezanícené komedony („černé tečky“). Po infikaci komedonu dochází často k zhnisání a vytvoření drobné pustuly, která je palpačně bolestivá. Výsev takovýchto pustul je typický pro acne papulosa et pustulosa. Těžké formy mají podobu acne nodulocystica se vznikem povrchových abscesů, které mají tendenci hojit se jizvami.

 

Terapie: Lehčí formy vyžadují dietní opatření, rozumné slunění (akné se většinou zlepší v letních měsících) a pravidelné čištění pleti s lokální terapií. Lokální terapie zahrnuje masti s retinoidy (tretinoin), které rozrušují komedony a přípravky s antibiotiky (erytromycin, klindamycin). U těžších forem lze podávat antibiotika systémově, preferuje se např. tetracyklin minimálně na 6 týdnů.

Příklady:

  • Aknemycin plus (tretinoin + aknemycin) 2-3x denně lokálně
  • Duac gel (benzoylperoxid + klindamycin) – 1x denně večer lokálně

U těžkých forem se podává isotretinoin (Aknenormin, Curakné), ten však má některé potenciálně závažné vedlejší účinky (epistaxe, praskání rtů, psychické změny, poškození plodu).

U žen v produktivním věku s těžšími formami lze nasadit hormonální antikoncepci, obvykle s dobrým efektem.

U těžkých forem akné může být dermatologem doporučena lázeňská léčba.

 

Hyperhidróza

Hyperhidróza znamená nadměrné pocení a může být primární i sekundární. Primární bývá symetrická a lokalizovaná (např. axily, dlaně a chodidla), sekundární bývá často generalizovaná.

 

Příčiny: Příčina primární je nejasná, sekundární hyperhidróza může být způsobena endokrinními chorobami (hypertyreóza, diabetes), obezitou, farmaky (antidepresiva) a u abstinenčních příznaků. Zcela speciální jednotkou je silné noční pocení, které se objevuje u chronických infekcí (abscesy, TBC, infekční endokarditida) a tumorů (generalizované tumory včetně hematologických malignit).

 

Projevy: Nadměrné pocení představuje kosmetický problém a zvyšuje riziko vzniku plísňového intertriga.

 

Terapie: Symptomatická terapie zahrnuje preferenci vzdušného bavlněného oblečení, dostatečné hygieny a používání deodorantů a antiperspirantů. Lokálně lze podávat hexahydrát aluminium chloridu v alkoholovém 10–20% roztoku, aplikovat botulotoxin, nebo chirurgicky odstranit potní žlázy. Při nálezu vyvolávajícího onemocnění je nutné se soustředit na jeho léčbu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů