75. Otitis media akutní, chronická

 

Otitis media znamená zánět středního ucha, tj. prostoru odděleného od zevního zvukovodu bubínkem a zároveň komunikující s nosohltanem pomocí Eustachovy trubice. Prostor středouší obsahuje tři drobné sluchové kůstky – kladívko, kovadlinku a třmínek.

Záněty středouší můžeme v zásadě rozlišit na akutní a chronické.

 

Akutní otitis media

Jedná se o bakteriální infekční onemocnění, které se typicky vyskytuje v dětském věku, ale postiženi mohou být i dospělí.

 

Příčiny: Infekce je vyvolána bakteriální infekcí (streptokoky, hemofilus), která často nasedá na virový infekt dýchacích cest. Riziko je zvýšené u adenoidní vegetace, nebo u jakýchkoliv jiných chorobných stavů způsobujících obstrukci Eustachovy trubice (např. lokální tumory). Specifickým rizikovým faktorem je perforace bubínku, která otevírá bakteriím přímou cestu do středouší.

 

Projevy: prvním příznakem bývá pocit zalehnutí ucha bez bolesti. Následně se objevuje silná bolest postiženého ucha, která bývá doprovázená horečkou a někdy i nevolností se zvracením. Na postiženém uchu je zhoršen sluch. Bez léčby se obtíže postupně zhoršují až nakonec dojde k perforaci bubínku s vytékáním hnisavého sekretu ze zvukovodu, což je následováno pocitem úlevy.

 

Komplikace: Infekce se může komplikovat přechodem na okolní lebeční kosti, poškozením převodních kůstek (nedoslýchavost), parézou n. facialis, trombózou nitrolebních žilních splavů a hnisavou meningitidou.

 

Diagnostika: Diagnózu stanovuje lékař na základě otoskopického vyšetření, patrný je zarudlý bubínek, který může být vyklenutý směrem ven tlakem hnisu ve středouší. Při palpaci bývá bolestivý tragus, to však může být i u externí otitidy.

 

Léčba: Lékem volby jsou antibiotika, první volbou je zejména amoxicilin (případně cefalosporiny 2. generace). U supurativního stadia se provádí terapeutická paracentéza, která umožní odtok hnisu.

 

Chronická otitis media

Jedná se o chronický zánět středouší, který vzniká z nehojící se akutní otitis media. Pro onemocnění je typická trvající perforace bubínku s vytékáním hnisavého sekretu a nedoslýchavost. Bolest pro tyto záněty není typická. Základem přístupu je přeléčení infektů dýchacích cest a následně myringoplastika.

Při chronickém zánětu může ve středouší vzniknout cholesteatom, což je nepravý nádor z tukových buněk a cholesterolu, který roste lokálně agresivně a může destruovat okolní tkáně. Cholesteatom musí být léčen chirurgicky.

 

Otitis media secretorica

Jde o zvláštní klinickou jednotku, která se vyskytuje spíše v dětství a může být akutní i chronická. Podstatou je neinfekční zánět vznikající při dysfunkci Eustachovy trubice. Ve středouší vzniká podtlak, dochází ke vpáčení bubínku a neinfekčnímu zánětu se sekrecí tekutiny. Stav se projevuje nedoslýchavostí a pocitem zalehlého ucha. Otoskopicky je vidět vpáčený bubínek a případně i hladinka tekutiny. Řešením je sanace oblasti a zprůchodnění Eustachovy trubice (např. odstranění adenoidní vegetace).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů