81. Očkovací kalendář od narození do 18ti let věku
Očkování znamená aplikaci antigenu do těla dotyčného jedince, přičemž tento antigen představují neživé, nebo oslabené mikroorganizmy, nebo jejich části. Kontakt s antigenem přiměje organizmu vytvořit si proti cílovému škodlivému mikroorganizmu protilátky a specifickou imunitní reakci, která v budoucnu při kontaktu s daným mikroorganizmem rozvoji onemocnění. Očkování je tedy aktivní imunizací (pasivní imunizace znamená aplikaci protilátky, která nemocného dočasně ochrání, ale neumožní vznik dlouhodobé imunity)
I. Druhy vakcín
1. Živé vakcíny – vakcíny TBC, MMR, žlutá zimnice, rotavirové
2. Inaktivované (usmrcené) vakcíny – vakcína proti klíšťové encefalitidě a proti HAV
3. Toxoidy – vakcína proti tetanu a záškrtu
4. Subjednotkové – vakcína proti chřipce
5. Polysacharidové – vakcína proti hemofilům, pneumokokům a meningokokům
6. Rekombinantní – vakcína proti HBV a HPV
Minimální odstup mezi aplikací různých očkovacích látek (různé zdroje tvrdí různé věci, proto jsem se výslovně ptal na epidemiologii a řekli mi toto:)
živá – živá vakcína – ideálně 4 týdny, nejsou-li podány zároveň
živá – neživá – ideálně 4 týdny, nejsou-li podány zároveň
neživá - živá – ideálně 2 týdny, nejsou-li podány zároveň
neživá – neživá – ideálně 2 týdny, nejsou-li podány zároveň
TBC – jakákoliv jiná vakcína – minimálně 2 měsíce
Očkování v dětském věku
Z povinného očkování jde o plošné očkování proti 9 chorobám. Rozpis očkování najdete na obrázku níže. Cílové choroby jsou: záškrt, tetanus, černý kašel – DTP, Haemophillus influenzae typ b (HIB), virová hepatitida B (HBV), přenosná obrna (IPV), spalničky, příušnice a zarděnky (MMR).
Hexacima
Jde o vakcínu používanou od 01/2018 u donošených dětí, používá schéma 2+1 (2 dávky v 1. roce života se zahájením po 9. týdnu od narození a třetí dávka mezi 11-13. měsícem). Vakcína je určena proti di,te,pe, Hib, polio a HBV.
Přeočkování proti záškrtu, tetanu a pertussi (Adacel) se provede očkovací látkou proti těmto infekcím s acelulární pertusovou složkou mezi 5-6. rokem dítěte.
Přeočkování proti záškrtu, tetanu a pertussis s acelulární pertusovou složkou spolu s aplikací čtvrté dávky inaktivované očkovací látky proti přenosné dětské obrně (DiTePe + IPV – Boostrix Polio) se provede mezi 10-11. rokem dítěte.
Priorix
Jde o živou vakcínu proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím. První dávka se podává mezi 13-18. měsícem, druhá dávka mezi 5-6. rokem.
BCG vakcinace
Plošně se neprovádí, pouze u určitých indikací (TBC v blízké rodině, pobyt dítěte nebo někoho z blízké rodiny ve státě s vyšší incidencí TBC), při indikaci se hlásí na kalmetizační středisko.
HPV očkování
Je nepovinné, existuje více očkovacích látek, pojišťovna hradí Cervarix, Gardasil i Gardasil 9 chlapcům a dívkám od 11. do 15. roku věku.
Cervarix – proti HPV 16 a 18
Gardasil – proti HPV 6,11,16 a 18
Gardasil 9 - proti HPV 6,11,16 a 18 + dalších 5 podtypů
Očkování proti pneumokokům
Očkování proti pneumokokům je jako nepovinné hrazeno u dětí, pokud všechny dávky očkovací látky byly aplikovány do 7. měsíce věku pojištěnce; hrazeno je pak i přeočkování provedené do patnáctého měsíce věku. Hrazeno je též očkování provedené po uplynutí stanovených lhůt, pokud došlo k odložení aplikace z důvodu zdravotního stavu dítěte. Očkovací látkou nejméně ekonomicky náročnou je Synflorix. Očkování má ideálně 3 dávky (9. týden, 4. měsíc a 12-15. měsíc).