Otoskopie je vyšetřovací metoda, kterou využívají lékaři na ušním-nosním-krčním (ORL). Využívá jednoduchého přístroje známého jako otoskop.

 

Princip

Otoskop obsahuje zdroj světla a lupu, je zasunut do zvukovodu a umožňuje prohlédnout si zevní ucho až k bubínku. Některé otoskopy jsou přímé, tj. lékař se do nic přímo dívá, jiné modernější umožní přehrávat obraz na obrazovku. Vyšetření nevyžaduje žádnou speciální přípravu.

Takto vypadá běžný přímý otoskop.

 

Využití

Otoskopie má význam v diagnostice zánětu zevního zvukovodu a zánětu středního ucha. Při zánětu zevního zvukovodu je kanál zanícený, oteklý a může být zúžený. Při zánětu středního ucha může lékař najít bubínek vyklenující se ven do zvukovodu (tlakem hnisu ve středním uchu). Kromě toho pomůže otoskopie k nálezu většího množství ušního mazu, který ucpává zvukovod, a k nálezu cizích předmětů ve zvukovodu (typický problém u dětí).

 

Nevýhody

Vyšetření je rychlé, běžně dostupné a levné, nemá žádných zásadních nevýhod. Při zánětu zevního zvukovodu může být zasunutí otoskopu do ucha lehce nepříjemné.


Zdroje
https://www.welchallyn.com
https://www.netdoctor.co.uk

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů