Aflatoxin je nebezpečná sloučenina ze skupiny mykotoxinů, což jsou jedovaté látky produkované některými houbami a plísněmi. Ve skutečnosti je aflatoxinů celá skupina a označují se velkými písmeny (např. aflatoxin B, aflatoxin M apod.).
Příčiny
Aflatoxin je produkován plísní ze skupiny aspergillů. Plíseň často napadá špatně uskladněné potraviny, které jsou ve vlhku a v teple. Napadeny mohou být obilniny, oříšky, arašídy, pistácie, seno, olivy, apod. Konzumace těchto polotovarů a potravin z nich vyrobených může vyústit v otravu, stejně tak může dojít k otravě aflatoxinem při požití mléka zvířat, která snědla rostliny napadené plísní.
Projevy
Aflatoxin je silně toxický vůči játrům, způsobuje odumírání jaterních buněk a kromě toho také oslabuje imunitu organizmu. Akutní otrava velkou dávkou aflatoxinu vede k dramaticky vypadajícímu akutnímu selhání jater s bolestmi břicha, zvracením, s náhlým vznikem jaterní encefalopatie a selháváním životně důležitých orgánů (selhání srdce, plicní edém). V nejtěžších případech se stav zhorší do bezvědomí a člověk umírá.
Chronická otrava menšími dávkami je častější, játra jsou opakovaně poškozována, ale nedochází k jejich selhání. Dlouhodobé odumírání jaterních buněk a jejich nahrazování buňkami novými nicméně výrazně zvyšuje riziko rozvoje jaterní cirhózy a všech jejích komplikací (viz příslušný text), z nichž velmi závažný je vznik rakoviny jater.
Prevence
Prevence je zcela zásadní. Během pěstování, zpracovávání a uchovávání potravin je nezbytně nutné zajistit takové podmínky, které snižují kontaminaci aspergilovou plísní a jsou užívány určité chemické procesy k odstranění již přítomného alfatoxinu z potravin. Lidé by rozhodně neměli jíst potraviny viditelně napadené plísní a to ani po tepelné úpravě. Vysoká teplota totiž toxin nezneškodní.
Léčba
Léčba se soustřeďuje na zabránění dalšího přísunu aflatoxinu do organizmu a na terapii poškození jater (terapie akutního jaterního selhání, či terapie jaterní cirhózy a jejích komplikací). V některých případech může být situace řešitelná pouze transplantací jater.
Zdroje
https://www.sciencedirect.com
https://www.msdvetmanual.com