Předávkování (či spíše lépe řečeno otrava) paracetamolem je velmi nebezpečný stav, kvůli riziku těžkého poškození jater. Paracetamol je sloučenina, která je podobná nesteroidním antirevmatikům, má silný účinek na tlumení horečky (antipyretikum) a kromě toho tlumí bolest.

 

Příčiny

Sloučeninu paracetamol už jistě užil prakticky každý z nás, obsahuje ho celá řada léků (Paralen, Paramax, Paracetamol, Coldrex a mnohé další). Paracetamol je v běžných dávkách poměrně šetrný a bezpečný, ale ve vyšších dávkách je nebezpečný pro játra. Smrtelná toxická dávka pro dospělého je asi 20 tablet o síle 500 miligramů. Toxický účinek nicméně výrazně roste při současné kombinaci léků s alkoholem, v takovém případě stačí ke smrtelné otravě i menší dávka paracetamolu.

 

Projevy

Otrávení lidé mají vysoké riziko rozvoje akutního jaterního selhání do několika dnů od otravy. Toto selhání se může projevit náhlým vznikem žloutenky, narušením krevního srážení se vznikem krvácivých komplikací a poměrně akutně vzniklé poruše mozkových funkcí, které označujeme jako jaterní encefalopatii. Postižení mozku může vyvolat zmatenost, poruchu vědomí a následně i smrt. Poškození jater je obvykle následování akutním selháním ledvin v rámci tzv. hepatorenálního syndromu.

 

Diagnostika

Diagnóza je poměrně jasná u člověka, který požil ať už náhodně nebo v sebevražedném úmyslu větší množství paracetamolu. Kromě klinických projevů v laboratoři najdeme výrazně zvýšené jaterní testy.

 

Léčba

Do krátké chvíli po otravě lze provést výplach žaludku a podat živočišné uhlí ke snížení vstřebávání paracetamolu z trávicího traktu. Protilátkou při otravě je sloučenina acetylcystein, která zjednodušeně řečeno chrání játra před toxickým účinkem paracetamolu, musí se však podávat ve vysokých dávkách. Pokud se u nemocného rozvine těžké akutní selhání jater, pak je někdy nutné zvážit jejich transplantaci.


Zdroje
https://www.msdmanuals.com
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů