Rulík zlomocný má odborný název atropa belladona. Belladona znamená „krásná paní“, což je prý historický název z dob, kdy si výtažek z rulíku kapaly ženy do očí, aby se jim rozšířily zornice, což bylo považováno za známku krásy. Historicky mnohem zajímavější je nicméně používání preparátů z rulíku jako silného a obávaného jedu.

 

Příčiny

Rulík zlomocný je rostlina, která se přirozeně vyskytuje v Evropě a Severní Americe. Její listy a sladce chutnající plody jsou prudce jedovaté, protože obsahují silné rostlinné alkaloidy. Podstatný je nicméně i značný přínos rostliny pro zdravotnictví, protože se ze zmíněných alkaloidů vyrábí důležitá léčivá sloučenina známá jako atropin.

 

Projevy

Rostlinné alkaloidy blokují účinek acetylcholinu, který přenáší vzruchy v mozku a periferních nervech. Toto tzv. anticholinergní působení vyvolává komplexní a dramatické příznaky. U postižených se rozšíří zornice, objevuje se sucho v ústech, zmatenost, bolesti hlavy, motání hlavy, halucinace a mohou vzniknout epileptické záchvaty. Jed má vliv i na močovou a trávicí soustavu, objevuje se zácpa a porucha odtoku moči. Smrt je způsobena narušením dechového centra a srdeční funkce.

 

Diagnostika

V akutní fázi lze diagnózu určit snad jen za situace, kdy jsou informace o požití rulíku zlomocného, v opačném případě je téměř nemožné na takovou příčinu obtíží myslet. Stopy rostlinných alkaloidů v těle lze nicméně zjistit při pitvě, která se u nečekané nenásilné smrti nejasného mechanizmu vždy provádí.

 

Léčba

Kromě zajištění základních životních funkcí (intubace, umělá plicní ventilace) lze u podezření na akutní otravu podávat látky, které mají opačný účinek na cholinergní systém než rulíkové alkaloidy. Jde například o fyzostigmin a pilokarpin.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů