Pálení a řezání při močení jsou velmi častými příznaky onemocnění vylučovací soustavy. Častěji trápí ženy a mohou souviset i s gynekologickými onemocněními.

 

Příčiny:

1. Infekce močových cest – Toto je nejčastější příčina obtíží při močení. Kromě pálení a řezání při močení se objevuje časté močení a pocit nedokonalého vyprázdnění. Vzhledem ke krátké močové trubici jsou infekcemi močových cest postiženy zejména ženy. Bakterie mohou do močových cest proniknout i při pohlavním styku a opakující se záněty močových cest často provází sex s novým partnerem. U opakovaných močových infekcí není od věci nemocnému zkontrolovat hladiny krevního cukru, protože infekce jsou častější u cukrovky. Specifickým typem infekce močopohlavní soustavy je zánět prostaty, který je velmi bolestivý a doprovázený vysokými horečkami.

 

2. Pohlavně přenosné nemoci – Z pohlavních chorob pálení při močení obvykle souvisí se zánětem močové trubice při onemocněním kapavkou. Kromě toho se objevuje i hnisavý výtok, velmi často po ránu. Řezání a pálení při močení se někdy objevuje i u infekcí chlamydiemi. Nutno dodat, že tyto pohlavní choroby se projevují spíše u mužů a u žen bývají někdy i zcela bezpříznakové.

 

3. Gynekologické obtíže – Gynekologické infekce (velmi často vaginální mykózy) mohou imitovat projevy močových infekcí. Diagnostika a léčba spadá do kompetence gynekologů.

 

4. Nádorová onemocněníNádory močového měchýře a rakovina prostaty mohou způsobit nepříjemné pocity při močení, není to ale pravidlem. Nádory jsou spíše bezpříznakové nebo se projeví krví v moči (rakovina močového měchýře).

 

5. Močové kameny – Pokud se kamínky dostanou do močové trubice, mohou způsobit bolest a nepříjemné pálení při močení.

 

6. Zúžení močové trubice – Vrozené či získané (často po úrazech a operacích) zúžení močové trubice může být spojeno s nepříjemnými vjemy při močení. Bližší informace najdete v příslušném textu.

 

Diagnostika: Problémy spadají zejména do kompetence urologů, eventuálně gynekologů. Základní je vyšetření moči – chemicky a sedimentu. Tato vyšetření je vhodné doplnit i vyšetřením moči v mikrobiologické laboratoři, které určí množství bakterií (za závažný nález se považuje více než sto tisíc bakterií v mililitru moči). Při chronických obtížích u starších lidí není od věci doplnit ultrazvuk břicha a eventuálně cystoskopii. Mladé ženy mohou podstoupit gynekologické vyšetření. Je-li podezření na pohlavně přenosné choroby, je nutné provést speciální mikrobiologická vyšetření na jejich zjištění.

 

Léčba: Léčba závisí na vyvolávající příčině. Vzhledem k tomu, že nejčastější příčinou jsou infekce, patří k nejčastějším léčebným opatřením dostatek tekutin, antibiotika a případně brusinky, které jsou u močových infekcí velmi oblíbené.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.mayoclinic.org
https://www.medicinenet.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů