Paličkovité prsty jsou poměrně zvláštním nálezem. Nemusí vůbec nic znamenat, ale jsou přítomny i u řady chorobných stavů.

 

Příčiny: Příčinou jsou zřejmě cévní změny drobných tepének v prstech, ale osobně mi nikdo přesný mechanismus vzniku tohoto jevu nebyl schopný vysvětlit. Ke změnám dochází u řady chorob spojených s horším okysličováním krve (tj. s hypoxemií) – vrozené srdeční vady (např. Fallotova tetralogie), plicní hypertenze a nemoci plic, jako je CHOPN, plicní fibróza, rozsáhlé nádory plictuberkulóza, bronchiektázie apod. Paličkovité prsty se vyskytují i u nemocí jater, například u jaterní cirhózy. Kromě toho je nutné zdůraznit, že paličkovité prsty jsou často neškodným nálezem, kdy žádnou vážnou příčinu nezjistíme.

 

Projevy: Jde o rozšíření a zmohutnění posledních článků prstů, které tak dostávají vzhled paliček. Často dochází k současné deformaci nehtů, které dostávají tvar hodinových sklíček.

Paličkovité prsty a deformované nehty (Zdroj)

 

Diagnostika: Paličkovitých prstů si lékař většinou všimne jen při pohledu na ně. Další eventuální vyšetření vedou ke zjištění stavu a funkce jater, plic a srdce. Zajímavou formou diagnostiky je tzv. Schamrothův test (Schamrothovo znamení). Vzhledem k příčinám vzniku paličkovitých prstů (viz výše), je logické při jejich výskytu pátrat po přítomnosti centrální cyanózy.

Schamrothův test - Nehty k sobě přiložíme dva odpovídající prsty rukou. U zdravých prstů se mezi nimi nachází výše naznačený volný prostor - tzv. Schamrothovo okénko. U paličkovitých prstů tomu tak není.

 

Léčba: Samotná léčba tohoto příznaku není možná, při zjištění onemocnění plic, srdce, či jater je nutné léčit tyto choroby.


Zdroje
https://medlineplus.gov
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů