Paragangliom je označení pro méně častý nádor, který je obvykle nezhoubný, a který vychází z nervové tkáně. Většinou nejde o vážný nález, v řadě případů je nicméně nutné jej chirurgicky řešit.

 

Příčiny: Příčiny vzniku paragangliomů nejsou většinou jasné, zřejmě jde o kombinaci genetických předpokladů a vlivu zevních faktorů. V určitých případech je výskyt četnějších paragangliomů dědičný v rámci vzácných genetických syndromů včetně tzv. MEN syndromu. Tumory vznikají z buněk tzv. autonomního nervového systému, které se vyskytují v průběhu krevních cév. Poměrně častým místem vzniku paragangliomu je některé místo v dutině břišní (např. nadledviny), ale paragangliomy se mohou objevit i na mnoha jiných místech v organizmu (plíce, oblast pánve, krční oblast). Relativně často jsou zjištěné paragangliomy hlavy a krku, protože jejich růst v této oblasti je dobře viditelný (podkožní boule na krku).

 

Projevy: V drtivé většině jsou paragangliomy nezhoubné a buď jsou nalezeny náhodně, nebo se projeví svým růstem jako podkožní boule. Další příznaky mohou souviset s útlakem okolních anatomických struktur tkání nádoru. Určité procento nádorů může vytvářet některé hormony, jako je noradrenalin a dopamin a při jejich uvolňování pak mohou vzniknout příznaky podobné feochromocytomu (což je nádor dřeně nadledvin) – epizody vysokého tlaku, zblednutí a bolestí hlavy. Jen minimum paragangliomů se chová zhoubně a je schopno se invazivně šířit s tvorbou vzdálených metastáz.

 

Diagnostika: Nádorovou tkáň je možné najít pomocí některé ze zobrazovacích metod (ultrazvuk, CT vyšetření, magnetická rezonance), přesná diagnóza může být určena na základě histologického vyšetření vzorku získaného biopsií a-nebo vyšetřením tkáně celého nádoru získaného chirurgickým zákrokem.

 

Léčba: Základem léčby je chirurgické odstranění tkáně nádoru, které v drtivé většině případů stav vyřeší. Pokud by byla část tkáně nádoru v místě ponechána, paragangliom vyroste znovu. Vzácné zhoubné formy paragangliomu mohou být léčené chemoterapií, ale jejich prognóza je výrazně horší.


Zdroje
https://www.cancer.gov
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů