Pásový opar neboli herpes zoster je kožní (přesněji řečeno nervové) onemocnění, které sice člověka neohrožuje na životě, ale může mu pořádně zkomplikovat život. Pásový opar je nepříjemný zejména svou bolestivostí.
Příčiny: Původcem této nemoci je virus varicella-zoster. Tento virus patří mezi herpesviry a při prvním kontaktu s člověkem způsobuje plané neštovice, které v dětském věku asi prodělal každý z nás. Plané neštovice jsou spojeny s vyrážkou a teplotami, poměrně brzy však příznaky ustoupí. Virus ovšem z našeho těla tak docela nezmizí. Imunita ho zažene do nervových ganglií, což jsou jednoduše řečeno takové shluky nervových buněk umístěné blízko páteře. Do těchto ganglií směřují nervy vedoucí z kůže a podkoží. Díky těmto nervům cítíme dotyk, teplo, chlad a také bolest. V momentech, kdy se oslabí imunitní systém – jiné infekce, nemoci a léky tlumící imunitní systém, stres a psychické vypětí – se virus znovu zaktivuje a z ganglií se podél nervů začne šířit do okrsku kůže, která je nervem „zásobená“ (přesněji řečeno: z níž nerv odvádí informace o bolestivých, tepelných a chladových podnětech).
Schéma šíření viru z ganglia do kůže (červené šipky = směr šíření)
Projevy: V úvodu onemocnění se mohou objevit neurčité příznaky celkové nepohody a u některých lidí se objeví epizoda silné únavy. Hlavním projevem pásového oparu je nicméně bolest daná napadením nervu. Bývá různé intenzity, vnímání bolesti je individuální. Může být velmi silná, pálivá až řezavá. V prvních chvílích může lékaře vést k mnoha mylným diagnózám. Takový pásový opar lokalizovaný na hrudi může například bolestí na hrudi zdařile imitovat infarkt myokardu. Po několika dnech trvající bolesti se na určité úseku kůže objeví vyrážka. Vyrážka vypadá jako četné puchýřky a postihuje oblast kůže zásobenou postiženým nervem – tvar této oblasti bývá pásovitý a odtud také pochází název „pásový“ opar. V místech vyrážky se mohou postupně začít vytvářet strupy, což značí začátek hojící se fáze nemoci. Určitým problémem je, že i po vymizení vyrážky, což je asi tak do měsíce od jejího výsevu, mohou po dlouhou dobu přetrvávat bolesti daného úseku kůže a to postiženému značně otravuje život.
V některých případech se může bolest a vyrážka objevit na obličeji v okolí oka. V takovém případě je nutné ihned navštívit lékaře, který zařídí zahájení protivirové terapie. Oko může kvůli pásovému oparu nevratně oslepnout!
Prevence: Prevencí může snad být vyhýbání se nadměrnému stresu a posilování imunity. Účinné cílené prevence však schopni nejsme. Lidem, kteří mají silně oslabenou imunitu, lze podávat preventivně antivirotika.
Diagnostika: Před objevením se vyrážky není diagnóza nic snadného. Po objevení se vyrážky na nemoc pomyslí každý zkušený lékař, nejlepší je vyšetření dermatologem.
Léčba: Virus patří do skupiny herpesvirů, na které máme léky. Používá se antivirotikum s účinnou látkou aciclovir (např. Herpesin, Zovirax), který proti virům této skupiny působí uspokojivě. Je zde ovšem jistý problém – léčba má nejlepší účinek, pokud se s ní začne co nejdříve. Nejlépe do několika dnů od prvních příznaků. Ne vždy se pásový opar podaří podchytit takto včas. Ne vždy se antivirotika podávají, při postižení oka se ale podávají vždy!
Spíše symptomatickou léčbou pak je natírání vyrážky tekutým pudrem nebo genciánovou violetí (genciánka), který ji vysušuje a případné podání léků proti bolesti lékařem (u větších bolestí se podávají i některé léky ze skupiny antiepileptik). Lehké formy pásového oparu člověka příliš neomezí, těžké bývají nezřídka spojené s pracovní neschopností.
Pozn.: Zejména (nejen však) u starších nemocných s rozsáhlejší formou pásového oparu bychom si měli položit otázku, proč u něj pásový opar vůbec vznikl. Děje se v jeho těle něco, co ovlivnilo jeho imunitu? Není chybou myslet na nějaké nádorové onemocnění a pacienta i po vyléčení pásového oparu tu a tam zkontrolovat.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.mayoclinic.org