Pergamenová kůže je v medicíně označení pro velmi tenkou, vyschlou a křehkou kůži, která se snadno poraní. U nemocných pokročilého věku se s ní setkáváme poměrně často.

 

Příčiny:

1. Věk – S věkem postupně ubývá pojivová tkáň, kůže se ztenčuje a ztrácí svou pružnost. S pergamenovou kůži se velmi často setkáváme u pacientů nad 80 let věku. Patrnější je u lidí s menším objemem podkožního tuku.

2. Dehydratace – Ztráta tekutiny u starších lidí vede ke ztrátě napětí kůže (kožního turgoru), již i tak přítomné ztenčení kůže se ještě více zvýrazní.

3. Cévní příčiny – Na dolních končetinách se kvalita kůže zhoršuje u žilní nedostatečnosti. Horší odtok žilní krve není pro kůži nejlepší, navíc se v ní ukládá pigment a zpomaluje se odstraňování produktů metabolizmu. Proto jsou dolní končetiny více ohroženy vznikem pergamenové kůže.

 

Přístup a léčba: K pergamenové kůži je vhodné přistupovat velmi opatrně. Snadno se poraní, velmi snadno v jejím terénu vzniknou proleženiny a na dolních končetinách pak bércové vředy. Ležící pacienty s pergamenovou kůží je proto potřeba polohovat, kůže se musí pravidelně promašťovat, aby nebyla suchá a musí se dbát na prevenci jejího poranění.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů