Perorální endoskopická myotomie (POEM) je označení pro speciální léčebnou metodu, kterou provádějí pouze některá specializovaná gastroenterologická pracoviště. Do češtiny můžeme název přeložit jako „protnutí svalové vrstvy pomocí endoskopického přístroje zavedeným ústy“. Co přesně to znamená a jaký je význam tohoto zákroku si povíme níže.

 

Využití: POEM slouží zejména k léčbě onemocnění jícnu známého jako achalázie. Jde o poruchu funkce jícnu, kdy se svalovina jícnu málo hýbe, je zvýšené napětí dolního jícnového svěrače a kvůli tomu v jícnu vázne potrava. Člověk má problémy s polykáním a musí sousta často zapíjet tekutinami.

 

Princip: Perorální endoskopická myotomie se provádí v zásadě podobně jako gastroskopie. Do úst se zavede hadička endoskopického přístroje s vlastním zdrojem světla, na jehož konci je kamera. Endoskop umožní prohlédnout si sliznici trávicího traktu a donavigovat do oblasti dolního jícnového svěrače, kde jícen přechází v žaludek. Následně lékař ovládající přístroj opatrně zavede endoskop pod sliznici a pomocí ostrého nástroje protne svalová vlákna dolního jícnového svěrače. Tím přestane svěrač klást odpor a umožní volný průchod potravy.

 

Příprava: POEM se provádí v celkové anestezii a jeho provedení proto vyžaduje předoperační vyšetření. Člověk by před zákrokem měl být cca 6 hodin zcela nalačno a s předstihem by měl po konzultaci s lékaři vysadit léky na ředění krve.

 

Nevýhody: Perorální endoskopická myotomie je velmi bezpečná metoda, která má minimum nevýhod. Je zde samozřejmě riziko poranění okolních tkání v blízkosti jícnu a-nebo průnik infekce do mediastina, to je však velice vzácné. Po protětí dolního svěrače se zvyšuje riziko následné refluxní nemoci, tomu se brání například provedením následné fundoplikace.


Zdroje
http://www.jnmjournal.org
https://www.hopkinsmedicine.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů