Pickwickův syndrom je stav vyskytující se u monstrózní obezity. Zhoršuje kvalitu života postižených, ohrožuje jejich zdraví a zkracuje jim život.

 

Příčiny: Porucha se vyskytuje zejména vleže ve spánku, kdy obézní jedinci leží na zádech. Za prvé mají obézní lidé zmenšenou sílu měkkého patra, které má ve spánku tendenci kolabovat a uzavírat dýchací cesty - vzniká syndrom spánkové apnoe. K tomu je nutno přičíst fakt, že obézní břicho vleže natlačí bránici vzhůru do hrudníku a tím stlačí plíce

 

Schéma - Útlak plic vleže u těžce obézního člověka

 

Projevy: Syndrom se projevuje nedostatkem kyslíku vleže na zádech - pocit dušnosti, únava a pospávání během dne. Při spánku se kromě toho navíc objeví projevy spánkové apnoe - vyskytují se okamžiky, kdy tučné a ochablé měkké patro ucpe dýchací cesty a postižený přestane dýchat. Po chvíli ho nedostatek kyslíku na moment probudí, on se nadýchne, a pak zase usne - celý proces začne nanovo. Tyto epizody nočního dušení jsou spojené se zvýšením krevního tlaku. To při dlouhodobém trvání může vést k vážným kardiovaskulárním onemocněním. Nutno ovšem poznamenat, že u silně obézních a jinak vážně nemocných pacientů může být nedostatek kyslíku při uložení do vodorovné polohy tou poslední kapkou a může se podílet i na jejich náhlé smrti.

 

Diagnostika: Diagnóza se určí nálezem obtíží u obézního pacienta. Problémy při bdění může pacient sdělit sám, potíže ve spánku se dají určit pomocí monitorace spánkového cyklu. V krvi nemocných najdeme menší koncentraci kyslíku, ale více červených krvinek (což je snaha organismu vyrovnat se s nedostatkem kyslíku).

 

Léčba: Hlavním řešením je zhubnout, což nemocnému značně uleví. Noční problémy v podobě spánkové apnoe lze kromě redukce váhy řešit buď operací měkkého patra (obvykle pomocí laseru) nebo přetlakovým přístrojem CPAP (viz příslušný text o spánkové apnoe). 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů