Plané neštovice jsou velmi rozšířené infekční onemocnění, které může postihnout lidi všech věkových kategorií, nejčastěji jím však onemocní děti do 10 let. Nemoc nebývá nebezpečná, jisté riziko představuje u dospělých lidí (těžší průběh) a u těhotných žen (riziko poškození plodu). Hned v úvodu bych chtěl zdůraznit, že tato nemoc nemá nic společného s tzv. pravými neštovicemi (latinsky variola).

 

Příčiny: Příčinou planých neštovic je virus varicella-zoster. Tento virus se řadí mezi herpesviry a velice dobře se šíří v dětských kolektivech kapénkovou cestou, tj. je nemocným vykašláván do okolí a dostává se do těla dosud zdravých lidí.

Oproti tomu pravé neštovice byly způsobené virem varioly, který se také šíří kapénkovou cestou. Nemoc byla extrémně nebezpečná a umíralo se na ni ve velkém měřítku. Dnes díky očkování již pravé neštovice neexistují a ani virus varioly se nikde na světě nevyskytuje, úplně zmizel z povrchu zemského. Tedy, úplně asi nezmizel, protože vzorky tohoto viru se zřejmě stále přechovávají ve vojenských laboratořích světových velmocí jako potenciální biologická zbraň. V případě, že by nějaký stát virus pravých neštovic jako zbraň opravdu použil, byla by to skutečná globální katastrofa. Myslím, že uvažovat o desítkách až stovkách milionů mrtvých by v takové situaci nebylo vůbec od věci. Leč nyní zpět k planým neštovicím.

 

Projevy: Od nákazy virem po první projevy onemocnění to trvá asi 14 dnů. Nemoc klasicky začíná jako vyrážka spojená s horečnatým onemocněním. Na kůži se vytváří drobné a silně svědivé pupínky. Na povrchu pupínků se často tvoří četné puchýřky naplněné světlou tekutinou, či hnisem. Objevují se typicky na obličeji a trupu, méně na horních a dolních končetinách, vzácné nejsou projevy ve vlasech a na sliznici v ústech. V rámci hojení mohou na kůži vznikat strupy, které se postupně samovolně odloučí.

 

Komplikace: U těhotných žen může dojít k poškození plodu. Ohrožené jsou zejména plody před 28. týdnem těhotenství. U všech lidí pak mohou plané neštovice probíhat v těžší formě, která je spojená s vysokými horečkami a rozsáhlou vyrážkou, která se může hojit jizvami. Virus varicelly i po skončení nemoci zůstane v těle člověka a zaleze do nervových ganglií (shluky neuronů) v okolí páteře. Odtamtud může virus během života kdykoliv vylézt a znovu způsobit infekci. V takovém případě ovšem nevznikají znovu plané neštovice, ale pásový opar.

 

Diagnostika: Podle celkových projevů nemoci a vyrážky pozná s vysokou pravděpodobností plané neštovice infekční, dětský, či kožní lékař.

 

Prevence: Nákaze u dětí se nijak zvlášť nebránilo, protože dětský věk je pro průběh nemoci ideální. V USA se dokonce někdy pořádaly tzv. pox parties. Pokud nějaké dítě onemocnělo, udělala se taková malá oslava, kam byly pozvány děti ze sousedství, aby si s nemocným dítětem hrály a nakazily se. I tohle je svým způsobem prevence, protože to zabránilo onemocnění ve vyšším věku. Nyní jsou pox parties vytlačovány očkováním. Kontaktu s nakaženými by se měli vyhýbat dospělí, kteří v dětství plané neštovice neprodělali. U nich má nemoc těžší průběh (viz projevy). Těhotným kontakt s nemocnými také nelze doporučit, protože jisté riziko pro plod tu prostě je.

K dispozici je v ČR i očkovací látka, která je univerzálním a nejlepším řešením. U dětí zabrání vzniku nemoci a očkované děti nebudou mít nikdy pásový opar. Vakcína je samozřejmě vhodná i u dospělých, kteří nemoc dosud neprodělali, zejména u žen plánujících těhotenství.

 

Léčba: Léčba je v podstatě jednoduchá. Dítě zůstane v klidu doma a nejde do školy. Na vyrážku se dá aplikovat bílý tekutý pudr a při svědění antihistaminika (léky proti svědění) v kapkách, či v tabletové formě. U těžkých stavů se dají podat antivirotika účinkující proti herpesvirům. Plané neštovice rozhodně jsou důvodem k návštěvě dětského lékaře, který zhodnotí jejich průběh a podle toho rozhodne o léčbě.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů