Plíseň nehtu se odborně označuje jako onychomykóza, postihuje hlavně prsty dolních končetin a je častým důvodem opakovaných návštěv kožního lékaře.

 

Příčiny: Příčinou je infekční postižení nehtu a jeho okolí některou z běžně se vyskytujících plísní. Tyto plísně zahrnují kvasinky a další kožní plísně (dermatofyty). Zvýšené riziko je u lidí s nadměrným pocením, kteří nosí neprodyšné ponožky a obuv a u lidí s narušeným cévním zásobením dolní končetiny (lidé vyššího věku, s cukrovkou, s ischemickou chorobou dolních končetin apod.) a u nemocných s poruchami imunity. K přenosu infekce může dojít v bazénech, saunách a dalších společných zařízeních, kde je vlhko, a kde lidé chodí bosí.

 

Projevy: Při infekci se nehet začne deformovat, ztlušťuje se a mění se jeho barva na žlutou nebo bělavou. Nehet ztrácí svou pevnost, stane se lámavým, třepí a drobí se. Plísní může být postižena i okolní kůže, která může bolet, zarudnou a nepříjemně páchnout.

 

Diagnostika: Diagnózu stanovuje obvykle kožní lékař. V některých případech je diagnóza v podstatě jasná, jindy je nutné získat malý vzorek nehtu k mikrobiologickému vyšetření s kultivací ke zjištění vyvolávajícího činitele.

 

Léčba: Základem terapie jsou antimykotika (protiplísňové léky). Ve většině případů se aplikují místně na postižené nehty ve formě mastí, lze je však podávat i v podobě polykaných tablet, přičemž se účinná látka dostane do místa infekce krevním řečištěm. Kromě vlastní terapie je vhodné postižené poučit o správné hygieně a nošení prodyšných vzdušných ponožek a obuvi.


Zdroje
https://www.aafp.org
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů