Plynatost (odborně meteorismus) je relativně častá obtíž. V drtivé většině neznamená nic vážného a jde v podstatě jen o nepříjemně vnímaný přirozený proces tvorby plynů ve střevě a jejich odchodu ve formě více či méně zapáchajících větrů. Plyny se tvoří ve střevě u každého člověka, velký podíl na jejich tvorbě mají zejména střevní bakterie žijící v obrovských počtech v tlustém střevě. Tvořený plyn obvykle obsahuje oxid uhličitý, metan a sirovodík. K vytvořenému plynu se obvykle přidává i plyn, který byl spolykán s potravou.
Příčiny:
1. Některé potraviny a jejich rozpadové produkty – Řada potravin je známá svým spojením s plynatostí a zápachem větrů. Jsou to zejména potraviny obsahující určité typy polysacharidů jako například fazole, čočka, sladké brambory, zelí, ředkvičky, květák či tuřín. Nutno poznamenat, že účinky těchto potravin na produkci plynů jsou individuální – někteří lidé mají po jejich snězení obtíže a jiní ne.
2. Spolykaný vzduch – Vzduch, který spolykáme (obvykle při jídle), je buď vyříhán nebo se dostává do střev.
3. Intolerance mléka – Může se jednat o vrozený nebo získaný problém. Jde o zhoršenou funkci střevního enzymu, který umí štěpit cukr kravského mléka (laktózu). Pro naši evropskou populaci bylo mléko vždy důležitým zdrojem vápníku, a proto se vrozené formy intolerance příliš nevyskytují. Enzym může být nicméně snadno narušen při nejrůznějších střevních zánětech, u celiakie apod. Jisté obtíže s trávením kravského mléka tak může mít nezanedbatelné procento lidí v dospělém věku. Není-li mléčný cukr rozštěpen střevním enzymem, dostává se do tlustého střeva a tamní bakterie ho rozkládají za vzniku plynů.
4. Choroby trávicího traktu – Plynatost může někdy doprovázet Crohnovu chorobu, divertikulózu, syndrom bakteriálního přerůstání, či jakékoliv střevní infekce včetně parazitárních. Je však nutno znovu zdůraznit, že v drtivé většině případů je pocit plynatosti naprosto banálním příznakem, který nic vážného neznamená.
Projevy: Subjektivně nepříjemně vnímaná plynatost je spojena s pocitem nadýmání, tlakem v břiše, případně bolestmi a zvětšením břicha. Ten je způsoben rozepětím střev plynným obsahem. Odchod plynů se projevuje společensky nevhodnými zvuky danými průchodem plynů přes anální svěrač a zápachem – přeci jen metan a sirovodík nepatří k plynům nejpříjemněji vonícím.
Léčba: Výše zmíněné procesy jsou do jisté míry zcela přirozené a plynatost je z lékařského hlediska prakticky banálním příznakem ve srovnání se zástavou odchodu plynů, která bývá jedním z příznaků nebezpečného ileu. Z toho důvodu je například odchod plynů u pacienta několik dnů po břišní operaci kvitován ošetřujícím personálem se spokojeností.
Pochopitelně je nutné řešit nepříjemně vnímané stavy plynatosti, ale dáváme spíše přednost režimovým a dietním opatřením před léky. Velký význam má složení potravy. Pacient by se měl vyhýbat potravinám spojeným s plynatostí, nebo je přijímat v menších porcích. Neuškodí vyzkoušet probiotika, která mohou upravit nerovnováhu střevní mikroflóry a tím zredukovat tvorbu plynů.
Kromě toho se v terapii využívá řada léků, které mění povrchové napětí plynu ve střevě a umožňuje jeho lepší vstřebání. Detailnější informace o léčbě plynatosti najdete v tomto delším textu.
Zdroje
https://en.wikipedia.org
https://www.healthline.com